Değişkenlik teorisi bianshi modeline dayalı matematik öğretiminin ilkokul öğrencilerinin akademik başarı ve temsiller arası geçiş becerilerine etkisi
The effect of mathematics teaching based on the bianshi model of the theory of variation on elementary school students' academic achievement and inter-representational transition skills
  1. Tez No: 816287
  2. Yazar: ESRA ATASEVER
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ELİF GÜVEN DEMİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Düzce Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel Eğitim Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sınıf Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 148
Özet
Bu araştırmada değişkenlik teorisi Bianshi modeline göre geliştirilen matematik öğrenme ortamının, ilkokul 3. sınıf öğrencilerinin akademik başarı ve temsiller arası geçiş becerisine etkisi incelenmiştir. Araştırma ön test-son test deney ve kontrol gruplu yarı deneysel desende tasarlanmıştır. Araştırma İstanbul ili Zeytinburnu ilçesinde bir devlet okulunda 21 deney ve 21 kontrol grubu olmak üzere toplamda 42 öğrencinin katılımıyla yürütülmüştür. Deneysel işlem öncesinde ve sonrasında öğrencilere iki aşamadan oluşan akademik başarı ve temsiller arası geçiş becerisi testi uygulanmıştır. Deney grubuna Değişkenlik teorisi Bianshi modeline dayalı olarak geliştirilen öğrenme ortamında eğitim verilirken, kontrol grubuna Milli Eğitim Bakanlığınca hazırlanan matematik ders kitabında yer alan Doğal Sayılar ve İşlemler öğrenme alanından toplama ve çıkarma işlemi kazanımları verilmiştir. Öğrencilerin ön test puanlarının denkliğinin incelenmesinde bağımsız gruplar t testi ve ön test son test ölçümleri arasında deney ve kontrol gruplarının akademik başarı ve temsiller arası geçiş becerilerindeki değişimin incelenmesinde tekrarlanmış ölçümler için ANOVA testi yapılmıştır. Verilerin analizi ise SPSS 22 istatistik paket programı gerçekleştirilmiştir. Araştırma bulguları akademik başarı ve temsiller arası geçiş becerisi açısından deney grubu lehine anlamlı farklılık olduğunu göstermektedir. Buna göre değişkenlik teorisi Bianshi modeline dayalı matematik öğretiminin akademik başarı ve temsiller arası geçiş becerisi üzerinde etkili olduğu tespit edilmiştir. MATH taksonomisine göre hazırlanan sorularda deney grubu doğru yanıt verdiği soru sayısını anlamlı şekilde artmış, üst düzey becerileri geliştirmede etkili olmuştur. Temsiller arası geçiş becerisinde ise hem deney hem de kontrol grubunda artış olmasına rağmen deney grubundaki artışın, kontrol grubuna göre oldukça yüksek olduğu görülmüştür. Araştırma sonucunda ise Değişkenlik Teorisi Bianshi modeli ile geliştirilen matematik öğrenme ortamları ve materyallerinin ilkokul kademesi öğrencileri için etkili olduğu gözlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, the effect of the mathematics learning environment developed according to the Bianshi model based on the theory of variation on the academic achievement and interrepresentational transition skills of 3rd grade primary school students was examined. The study was designed in a quasi-experimental design with pretest-posttest experimental and control groups. The research was conducted in a public school in Zeytinburnu district of Istanbul province with the participation of 42 students in total, 21 experimental and 21 control groups. Before and after the experimental procedure, students were administered a two-stage academic achievement and transferability skills test. While the experimental group was taught in the learning environment developed based on the Bianshi model of the theory of variability, the control group was given addition and subtraction acquisitions from the Natural Numbers and Operations learning area in the mathematics textbook prepared by the Ministry of National Education. Independent samples t-test was used to examine the equivalence of the students' pre-test scores and repeated measures ANOVA test was used to examine the changes in the academic achievement and interrepresentational skills of the experimental and control groups between the pre-test and post-test measurements. Data analysis was carried out using SPSS 22 statistical package program. The findings of the study show that there is a significant difference in favor of the experimental group in terms of academic achievement and interrepresentational skills. Accordingly, it was determined that mathematics teaching based on the Bianshi model of variability theory was effective on academic achievement and interrepresentational skills. In the questions prepared according to the MATH taxonomy, the experimental group significantly increased the number of questions that they answered correctly and were effective in developing high-level skills. Although there was an increase in both the experimental and control groups in the ability to move between representations, it was observed that the increase in the experimental group was considerably higher than that in the control group. As a result of the research, it was observed that mathematics learning environments and materials developed with the Bianshi model were effective for primary school students.