Ebeveynlerin özgeci kaygıları ile çocuk istismarına yönelik farkındalık düzeyleri arasındaki ilişki
The relationship between parents' altruistic concern and awareness levels of child abuse
  1. Tez No: 816291
  2. Yazar: ÖZGE NUR DOĞAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. TANER ARTAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sosyal Hizmet, Social Work
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sosyal Hizmet Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sosyal Hizmet Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 105
Özet
Ebeveynlik; bünyesinde birçok olumlu ve zorlayıcı özellik barındıran bir süreçtir. Ebeveynlik sürecini etkileyen çeşitli faktörler bulunmaktadır. Hem aile üyelerini hem de içinde yaşanılan toplumu doğrudan ya da dolaylı olarak etkileyen bu faktörler, bireylerin yaşam kaliteleriyle de ilişkilidir. Ebeveynlik sürecinin içinde barındırdığı kaygı gibi olumsuz duygular ile özellikle çocuk istismarı kavramı arasında bağların olduğu düşünülmektedir. Söz konusu durumlar arasında var olan ilişkinin altında yatan sebeplerin saptanması da son derece önemlidir. Bu sürecin sağlıklı biçimde sürdürülebilmesi adına anne ve babaların belirli bir bilinç düzeyine erişmiş olmaları gerekmektedir. Bu nedenle aile ve çocuk kavramlarını bütüncül bir kapsamda ele alan sosyal hizmet disiplini; çocuk istismarı ve ebeveynlik konularındaki uygulamalarda önemli rol oynamaktadır. Anne ve babalara ebeveynlik süreçlerinde karşılaşabilecekleri olumsuz duygu ve düşüncelerle baş edebilme noktasında destek sunabilecek çalışmalara ihtiyaç duyulmaktadır. Bu araştırmada ebeveynlerin, çocuk istismarına ilişkin özgecil kaygıları ve bu kavramlar arasındaki ilişki düzeyi temel alınmıştır. Nicel araştırma yönteminin kullanıldığı bu araştırmada katılımcılardan anket yoluyla elde edilen 500 veri, bilgisayar ortamında SPSS 26 programıyla analiz edilerek değişkenler arası ilişki spearman korelasyon analizi ile test edilmiştir. Neticede özgecilik kavramının sosyal hizmet mesleği ile çok yönlü bir bağlantısı bulunmakla birlikte alan yazın incelendiğinde çocuk ve aile gibi sosyal hizmetin odağında yer alan diğer kavramlarla birlikte ele alındığı çalışmaların son derece sınırlı olduğu anlaşılmaktadır. Araştırma sonucunda ayrıca; özgecilik ve sosyal hizmet ilişkisi ile bu anlayış temelinde çocukların maruz bırakıldığı ihmal/istismar gibi risklere ilişkin ebeveynlerin tutumları sunulmuştur. Ebeveynlerin çocuk istismarı konusundaki özgecil tutumlarına ve sosyal hizmet alanındaki uygulamalara dair çok daha fazla araştırmaya ihtiyaç duyulduğu düşünülerek ilgili çözüm önerileri sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
Parenthood; It is a process that has many positive and challenging features. There are several factors that affect the parenting process. These factors, which directly or indirectly affect both family members and the society in which they live, are also related to the quality of life of individuals. It is thought that there are links between negative emotions such as anxiety, which is included in the parenting process, and the concept of child abuse in particular. It is also extremely important to determine the underlying causes of the relationship between these situations. In order for this process to continue in a healthy way, parents must have reached a certain level of consciousness. For this reason, the social work discipline, which deals with the concepts of family and child in a holistic context; plays an important role in child abuse and parenting practices. There is a need for studies that can support mothers and fathers in coping with negative emotions and thoughts that they may encounter during their parenting processes. This study is based on the altruistic concerns of parents about child abuse and the level of relationship between these concepts. In this study, in which the quantitative research method was used, 500 data obtained from the participants through a questionnaire were analyzed with the SPSS 26 program in computer environment and the relationship between the variables was tested with spearman correlation analysis. As a result, although the concept of altruism has a multifaceted connection with the social work profession, when the literature is examined, it is understood that the studies that deal with other concepts in the focus of social work such as children and family are extremely limited. In addition, as a result of the research; The relationship between altruism and social work and parents' attitudes towards risks such as neglect/abuse on the basis of this understanding are presented. Considering that much more research is needed on parents' altruistic attitudes towards child abuse and practices in the field of social work, relevant solution suggestions are presented.