Kendini açmanın yaşam doyumu ve duygular üzerindeki etkisinin incelenmesi
Investigating the effect of self-disclosure on life satisfaction and emotions
  1. Tez No: 816294
  2. Yazar: SABIR SAFARLI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BÜNYAMİN ÇETİNKAYA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Psikoloji, Education and Training, Psychology
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Giresun Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 83
Özet
Bireylerin sosyal bir varlık olduğu göz önünde bulundurulduğunda kendini açma davranışı kaçınılmaz olacaktır. Birey kendini açma davranışı gösterdiğinde birçok farklı kavram da beraberinde gelir. Bireylerin gündelik hayatlarındaki pozitif ve negatif duyguları ve yaşam doyumu kendini açma davranışı ile doğrudan ilişkilidir. Bireyler kendini açma davranışı gösterdiğinde daha mutlu ve yaşam doyumu daha yüksek olacaktır. Bireylerin hayatlarını birçok faktör etkilemektedir. Bunlardan bazıları kendini açma, yaşam doyumu ve duygular kavramlarıdır. Bu düşüncelerden yola çıkarak, araştırmada kendini açmanın yaşam doyumu ve duygular ile ilişkisini incelenmek amaçlanmıştır. Nicel araştırma yöntemlerinden genel tarama modellerinden ilişkisel tarama tekniğiyle gerçekleştirilen araştırmada Giresun Üniversitesi eğitim fakültesi öğrencileri ile çalışılmıştır. 2022 yılında gerçekleştirilen araştırmada, katılımcılara“Google Form”aracılığıyla ulaşılmıştır. Bu kapsamda, 430 kişiye ulaşılmıştır. Katılımcıların 300'ü kadın, 130'u erkek bireylerden oluşmaktadır. Araştırmada veriler,“Genel Bilgi Formu”,“Kendini Açma Ölçeği”,“Yaşam Doyumu Ölçeği”ile“Pozitif ve Negatif Duygu Ölçeği”ile toplanmıştır. Araştırma sonucunda katılımcıların yerleşim yerine göre, kendini açma düzeyleri arasında anlamlı bir farklılık bulunmuştur. Yaşam doyumu düzeyleri ile gelir durumları arasında pozitif yönde ilişki bulunmuştur. Kendini açma ile pozitif ve negatif duygular boyutları arasında anlamlı ve pozitif bir ilişki vardır. Yapılan araştırmadan elde edilen sonuçlara dayanarak bireylerin uygun kendini açma davranışı göstermesi, negatif duygularının azalması ve yaşam doyumlarının yüksek olması adına sağlık hizmetlerinin sunulması ve ayrıca psikolojik danışmanlık hizmetlerinin yaygınlaştırılması önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
Considering that individuals are a social being, self-disclosure behavior will be inevitable. When an individual shows a self-disclosure behavior, many different concepts also come along with it. The positive and negative emotions and life satisfaction of individuals in their daily lives are directly related to self-disclosure behavior. When individuals show self-disclosure behavior, they will be happier and have higher life satisfaction. Many factors affect the lives of individuals. Some of these are the concepts of self-disclosure, life satisfaction and emotions. Based on these considerations, it was aimed to examine the relationship of self-disclosure with life satisfaction and emotions. In this research, which was carried out with the relational scanning technique, which is one of the quantitative research methods, Giresun University education faculty students were studied. In the research carried out in 2022, the participants were reached through the“Google Form”. In this context, 430 people were reached. 300 of the participants are women and 130 are men. In the study, data were collected with the“General Information Form”,“Self-Disclosure Scale”,“Life Satisfaction Scale”and“Positive and Negative Emotion Scale”. As a result of the research, a significant difference was found between the levels of self-disclosure according to the place of residence of the participants. A positive relationship was found between life satisfaction levels and income status. There is a significant and positive relationship between self-disclosure and positive and negative emotions dimensions. Based on the results obtained from the research, it is recommended that individuals show appropriate self-disclosure behavior, decrease their negative emotions, and provide health services in order to increase their life satisfaction and also to expand psychological counseling services.