İlköğretim 1., 2. ve 3. sınıf hayat bilgisi ders programının amaçlarına ulaşma düzeyinin saptanması (Konya ili Yunak ilçesi örneği)
At First, second and third living knowledge courses in order to fix the level of success for the purposes (The samples of Konya-Yunak)
- Tez No: 81630
- Danışmanlar: DOÇ. DR. F. DİLEK GÖZÜTOK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 1999
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Programları ve Öğretimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Program Geliştirme Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 250
Özet
155 ÖZET Bu araştırmada, ilköğretim 1.2. ve 3. sınıf Hayat Bilgisi ders programındaki amaçların gerçekleşme düzeylerini belirlemek ve kent-köy okulları arasında amaçlara ulaşrnaaçısırıdananlanmbkfaridmğm Araştırmanın evrenini Konya ili Yunak ilçesindeki merkez, kasaba ve köy ilköğretim okulları oluşturmaktadır. Araştırma verileri 45 ilköğretim okulunun 1.2.3. Sınıflarında 2340 öğrenci ve 118 sınıf öğrenileninden, elde edilmiştir. Evrenin hepsine ulaşıldığı için ornekîem almmarraştir. Hayat Bilgisi hedef ve davranışlar (Ek-î) araştırmacı tararından özüne bağlı kalınarak yemden çıkarılmıştır. Araştırma verileri alanyazm taraması ve başarı testi-gözlem formu (Ek-2) uygulaması ile elde edilmiştir. Verilerin çözümlenmesinde bilişsel ve devimsel hedef davranışlara ulaşma düzeyleri frekans, yüzde, duyuşsal davranışların gerçekleşme düzeyleri ağırlıklı ortalamaları hesaplanarak bulunmuştur. Bilişsel, duyuşsal ve devimsel hedef davranışlara kent-köy okullarında okuyan öğrenciler arasında manidarhğı saptamak için i-testi“ kullanılmıştır. Sonuç olarak, birinci alt amaçla ilgili olarak; Amaçların açık ve net olarak verilmediği, genel ifadelerle geçiştirildiği ve amaçlarla ilgili hedef-davramşlann belirlenmediği görülmektedir. İkinci alt amaçla ilgili olarak; (i) Bilişsel hedef davranışlarının ortalamalarına baktığımızda: 1. sınıfta kent ilköğretim okullarında amaçlara ulaşma yüzdesi % 68.6, basan düzeyi ”orta“, köy ilköğretim okullarında okuyan öğrencilerin amaçlara ulaşma yüzdesi % 57.2, basan düzeyi ”orta“olarak gerçekleşmiştir. 2. sınıfla kent ilköğretim okullarında okuyan öğrencilerin amaçlara ulaşma yüzdesi % 71, basan düzeyi ”iyi“, köy ilköğretim okullarında amaçlara ulaşma yüzdesi % 54, basan düzeyi ”geçer“ olarak bulunmuştur. 3. sınıfta kent ilköğretim okullarında amaçlara ulaşma yüzdesi % 60, basan düzeyi ”orta“, köy ilköğretim okullarında amaçlara ulaşma yüzdesi % 46 basan düzeyi ”geçer"olarak saptanmıştır. Kent-köy okullarında 1. ve 3. sınıflarında okuyan öğrencilerin Hayat Bilgisi bilişsel amaçlara yeterli düzeyde ulaşamadıklan sonucu ortaya çıkmıştır. 2. sınıfta ise157 Kent ve köy okulları arasında bilişsel ve devimsel amaçlara ulaşma açısından genelde (.00) düzeyde manidar bir fark buhmmnştur. Duyuşsal amaçlara ulaşma açısından kent ve köy okullarında 1. ve 2. sınırlarında okuyan, öğrenciler arasında TyiAnidur bir fark çıkmazken 3. sınıf kenl-köy okulları arasında duyuşsal hedeflere ulaşma açısından (.00) nrumidAr fark çıkmıştır.
Özet (Çeviri)
158 SUMMARY This research was carried out in order to identify the realization level of the aims of the 1.2.and 3. year Life Science course curriculum and signifi conce between urban and runel schools in relation to the realization level of the aims. The population of the study comprised of the primary schools in centrel province, town and villages of Yunak sub-province of Konya. The data were collected from 118 primary class teachers and 2340 students of 1.2. and 3. year of 45 primary schools. As it was possible to reach the total population, sampling was not identified. The anms and behaviours of Life Sciences were determined by the researcher by paying attention to the core of the curriculum.(Appenree I). The data were obtained through the literature review and application of achievemet test and observation form. In the anaryizs of the data, for determining the realization level of cognitive and psycho-motor behaviours, tregueney and percent, for determining the realization level of affective behaviour, mean were computed.T-test was employed in order to determine the significance level between the cognitive, psycho-motor and affective behaviours of urban and rural school students. Results of the first sub-problem; It was revealed that the aims were not defined cleary, evaded with general expressions and the aims related to target behaviours were not determined. Results reparding the second sub-problem; (i) Considering the mean of cognitive target behaviours; the percent of reaching the targets at urban primary schools was found 68.6 and achievement level was determined“mediom”, percent of reaching the targets in rural primary school was found 57.7 and achievement level was stated as“medium”. For the second year students, percent of far get achievment was found 71 and achievement level was stadet as“good”in urban primary schools, the same levels respecüveryöO % and“medium'', 46% and ”can pass“. It was concluded that first and third year students in urban and rural schools did not achieve cognitive targets sufficiently. For the second years students, achievement percentape of goals for urban school students was revealed as 54 and achievement level was determined as ”under avarage“.159 (ii) Taking the mean of psychomotor behaviours into consideration; for the first year students of urban schools achievement percentage of targets was found as 57.6 and achievement level was stated as ”medium“, the same rates were found as 48.6%, and ”under avarage“ respectively for the rural schools. For the second year students of urban schools, achievement percentage of targets was found as 54 and achievement level was determined as ”under avarage“, for the rural school students respectively was found as 48 and ”under avarage“, for the third year students uf urban schools were respectively 71%, ”good“ and for the third years students of rural schools respectively were 35%, and ”unsuccess fuT.lt was revealed that in the rural and urban schools students of the first and second year, psychomotor targets were not achieved. (iii) It was found out that, considering the mean of affective behaviours of loving Atatürk, feeling the Bayram joy, being eager to protect the species in the environment, being eager to join the preperation of Bayram, frequency was identified as“sometimes”(2.3) m urban schools and“sometimes”(2.2) in rural schools. In regard to the mean of behaviours of feeling the joy of returning to school, having the Bayram joy, being respect M to the flag and national anthem and showing love and respect to Atatürk, the fregueney of these behaviours was found as“always”(2.8) for urban schools and the same fregueney for the rural schools was revealed as“always”(2.9). Considering the third urban and rural school students, frequenyueney of affective behaviours of feeling the joy of starting school, developing good relations of school, being eager to join the preperation of Bayram was found as“always”(2.8) for the urban schools“, ”sometimes" (2.4) for the rural school students. The result related to the third sub-problem; In regard to the achievement level of targets related to cognitive and psychomotor behaviours, a significant difference (.00) was revealed between urban and rural schools. In relation to achieving affeetive targets, as there is no significant difference between the first and third year students of urban and rural schools, a significant differencee (.00) was revealed between the third year students of rural and urban schools.