Yeni medyada nefret söylemi: Mersin ili örneği
Hate speech in new media: The example of Mersin province
- Tez No: 816327
- Danışmanlar: DOÇ. DR. CEREN YEGEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Gazetecilik, Journalism
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mersin Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Gazetecilik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 99
Özet
Son dönemlerde bireyler, teknolojiyi daha aktif kullanmaktadır. Bilgi alma, gündemi takip etme ve gündeme dâhil olma konusunda yeni medyanın birçok özelliğinden faydalanılmaktadır. Toplumsal enformasyon hareketliliklerine bakıldığında, daha çok yeni medyanın ve sosyal medya mecralarının bu konularda önemli yer tuttuğu, bunun yeni enformasyon akışının oluşmasında etkili olduğu görünmektedir. Yeni medyanın her türlü dönüt ve etkileşime olanak tanıması, yeni medyanın geleneksel medya karşısındaki farkını göstermektedir. Ulusal ve yerel basın da teknolojinin dijital bir dönüşüme girmesinden dolayı yeni medyadaki rollerini arttırmaya başlamıştır. Fakat yeni medya ortamlarında denetim ve düzenleyici, kapsayıcı bir kanun yönündeki boşluklar, yeni medyada kullanıcıların daha serbest hareket edebilmesine, hatta nefret söylemi üretip yayabilmesine aracı olmaktadır. Bu durum, mülteciler ve azınlıkta olan diğer grupları etkilemektedir. Nefret söylemi yerel basının resmi internet sitelerindeki haberlerinde de gözlenmektedir. Bu nedenle bu tezde, yoğun göç alan Mersin ilinde yayın yapan yerel gazetelerin resmi internet sitelerindeki bazı haberler incelenmiş, bu şekilde haber dilinde nefret söylemi araştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
Recently, individuals have been using technology more actively. Many features of the new media are utilized in obtaining information, following the agenda, and being included in the agenda. When we look at the social information movements, it is seen that the new media and social media channels have an important place in these issues and this is effective in the formation of the new information flow. The fact that the new media allows for all kinds of feedback and interaction shows the difference between the new media and the traditional media. National and local press have also started to increase their role in the new media due to the digital transformation of technology. However, the gaps in the direction of control and regulatory, inclusive law in new media environments help users to act more freely in new media, and even to produce and spread hate speech. This affects refugees and other minority groups. Hate speech is also observed in the news of the local press on official websites. For this reason, in this thesis, some news on the official websites of local newspapers published in Mersin, which receives heavy immigration, were examined, and hate speech in the news language was investigated in this way.