Silah sistemleri için geri tepme sönümleyici mekanizma modellemesi ve optimizasyon çalışması
Modelling and optimization study of recoil force absorber in weapon system
- Tez No: 816328
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET EROĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 130
Özet
Askeri alandaki birçok silah sisteminde kullanılan geri tepme sönümleyicileri, silah sistemleri için çok kritik bir yapıdadır. Kullanıldıkları silahlarda anlık şoklara ve kısa süre içerisinde değişkenlik gösteren çok yüksek kuvvetlere maruz kalırlar. Geri tepme sönümleyici sistemler silahın hem stabilizasyonu en hassas biçimde sağlamalı hem de silah performansı açısından ortaya çıkan geri tepme kuvvetlerini büyük oranda sönümlemelidir. Silahın kalibresine ve çalışma tipine bağlı olarak sönümleme hızı ve mesafesi değişiklik gösterebilir. Yapmış olduğumuz bu çalışmada hidropnömatik tipteki sönümleyicinin tasarım ve optimizasyon çalışmalarını gerçekleştirdik. Hidropnömatik geri tepme sönümleyici, isminden de anlaşılacağı üzere hem hidrolik hem de pnömatik özellikleri bir arada ihtiva eden sönümleyici sistemdir. Bir ucu silahı tutan kaideye bağlı olan hidropnömatik silindirin diğer ucu da sabit yatağa montajlıdır. Damperleme yani piston hızının yavaşlamasını hidrolik akışkan sağlar. Silindir rotuna bağlı olan orifis yardımıyla akışkanın küçük deliklerden kısılarak geçmesi sağlanır ve bu şekilde piston hareketi yavaşlar. Bu hareket ile elde edilen deplasman, nitrojeni sıkıştırmak için kullanılır. Geri tepme sona erdikten sonra sıkıştırılmış nitrojen genişler ve geri tepen silah ve ona bağlı olan parçalar ateşleme konumuna geri döner. Hidropnömatik silindirler muadili ürünlere göre çok daha az yer kaplarlar ve istenilen hassasiyette ayarlanabilecek tasarıma sahiptirler. Çalışma kapsamında, geri tepme kuvveti hesabı, piston yapısı ve silindir geometri özellikleri gibi birçok parametre göz önünde bulundurulacaktır. Ayrıca pistonun yay ve damper katsayıları optimize edilecek ve ideal değerler araştırılacaktır. Yapılacak simülasyon ve testler doğrultusunda elde edilen sonuçlar yorumlanacak olup iyileştirme gereken durumlara değinilecektir.
Özet (Çeviri)
Recoil mechanisms, which are used in many weapon systems in the military, are crucial for weapons systems. They are exposed to instant shocks and very high forces that vary in a short time in the weapons they are used in. Recoil mechanism should both provide weapon stabilization and absorb the resulting recoil force at a certain speed and distance in terms of weapon performance. In this study we have carried out the design and optimization studies of the hydropneumatic type recoil. The hydropneumatic recoil mechanism, as the name suggests, is a system that includes both hydraulic and pneumatic features. Hydraulic fluid provides damping that reduces the speed of the piston. With the help of the orifice at the piston end, the fluid is provided to pass through small holes by throttling, and thus the movement of the piston slows down. We use the displacement obtained with this movement to compressed nitrogen expands and the recoiling gun and the parts connected to it return to the firing position. Hydropneumatic cylinders take up much less space than their equivalent products and have a design that can be adjusted with the desired sensitivity. In the scope of the study, many parameters such as recoil force calculation, piston structure and cylinder geometry properties will be designed. In addition, the shock damping coefficients of the piston will be optimized, and ideal values will be investigated.