Yeni floresan kumarin-piren/antrasen hibrit bileşiklerinin sentezi, fotofiziksel, kemosensör ve termal özelliklerinin incelenmesi
Synthesis, investigation of photophysical, chemosensors and thermal properties of new fluorens coumari̇n-pyrene/anthracene hybrid compounds
- Tez No: 816326
- Danışmanlar: DOÇ. DR. BURCU AYDINER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Organik Kimya Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 79
Özet
Kumarin bileşikleri yüksek kuantum verimleri ve geniş Stokes kaymaları ile üstün fotofiziksel ve biyolojik aktivite gibi farklı özelliklere sahip heterosiklik bileşiklerdir. Kumarin bileşiklerinin farklı konumlarına elektron çekici veya verici grupların takıldığı sistemlerde molekül içi yük transferinin artması ile floresans özelliklerinin arttığı ve ortamdaki analitler ile etkileştirildiğinde floresans sönümlenmesi veya artışı ile ortamdaki analitleri tespit edildiği bilinmektedir. Bu amaçla, tez kapsamında donör-π-akseptör sistemine sahip kumarin-disiyanometilenvinil-piren/antresen türevi bileşikler elde edilmiş ve yapıları 1H-NMR, 13C-NMR, FT-IR ve HR-MS ile aydınlatılmıştır. Sentezlenen bileşiklerin fotofiziksel özelliklerini belirlemek için farklı polariteye sahip çözücüler içerisinde absorpsiyon ve emisyon spektrumları incelenmiş, kuantum verimleri ve Stokes kaymaları hesaplanmıştır. Ayrıca bileşiklerin çeşitli anyonlara karşı duyarlılık/seçicilik özellikleri spektrofotometrik ve spektroflorimetrik titrasyonlar ile araştırılmıştır. Elektro-optik sistemlerde kullanılan bileşikler için önemli bir parametre olan ısısal karalılıklarını belirlemek için terma gravimetrik analizleri (TGA) yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
Coumarin compounds are heterocyclic compounds with large quantum yields and wide Stokes shifts that exhibit exceptional photophysical and biological activities. Fluorescence properties are known to increase with increased intramolecular charge transfer in systems where electron-withdrawing or electron-donating groups are attached to different positions of coumarin compounds, and they can be used to detect analytes in the environment by quenching or enhancing fluorescence when interacting with the analytes. In this thesis, donor-π-acceptor based coumarin-dicyanomethylenevinyl-pyrene/anthracene derivatives were synthesized and characterized using 1H-NMR, 13C-NMR, FT-IR, and HR-MS. To investigate the photophysical characteristics of the synthesized compounds, absorption and emission spectra were analyzed in solvents with varying polarities, and their quantum yields and Stokes shifts were determined. Furthermore, the compounds' anion sensitivity/selectivity characteristics were studied using spectrophotometry and spectrofluorometry. Thermogravimetric studies to determine thermal stability, which are crucial parameters for chemicals utilized in electro-optic systems, were also performed.