Nesnelerin interneti için kurumsal ağlarda iyileştirmeler
Internet of things optimization in enterprise networks
- Tez No: 816330
- Danışmanlar: PROF. DR. NURSEL AKÇAM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 84
Özet
Endüstri 4.0 devrimi ile birlikte halihazırda kurumların haberleşme altyapısını sağlayan bilgisayar ağları internetin nesnelerinin haberleşmesi amacıyla da kullanılır. Bina yönetim sistemleri, akıllı üretim sistemleri, otonom araçlar, endüstriyel otomasyon ve kontrol sistemleri gibi hemen her alanda vazgeçilmez hale gelen nesnelerin interneti teknolojileri birçok farklı teknolojiyi kapsarlar. Kurulan iletişim yöntemleri kullanım ve gereksinim yönleriyle geleneksel bilgisayar iletişim yöntemlerinden farklılıklar gösterir. Nesnelerin interneti teknolojileri ürettikleri verilerle kendi aralarında ve sunucu sistemleriyle iletişim kurarlar. Nesnelerin interneti teknolojileri yapılarına ve gereksinimlerine göre kurumsal ağlara dahil olurlar. Kurumsal ağlar, bilgisayarlar için tasarlanmış ve kısıtlı işlem kapasitesi veya yüksek mobilite gibi farklı gereksinimleri olan nesnelerin interneti teknolojilerinin iletişimi hususunda belirli uyumsuzluklar görülür. Bu tez çalışmasında kurumsal ağların mevcut yapıları ile nesnelerin interneti teknolojilerinin ağ gereksinimleri iyileştirme önerileri irdelenmiştir. Çalışmanın hedefi maliyet etkin olarak mevcut ağ mimarisi ve cihaz yapılandırması konusunda önerilerde bulunmaktır. Mevcut ağ mimarisi ile önerilen mimariler nesnelerin interneti ağ gereksinimleri alanlarında karşılaştırmalı olarak incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
With the Industry 4.0 revolution, computer networks that currently provide the communication infrastructure of enterprises are also used for the communication of things of internet. Internet of things technologies, which have become indispensable in almost every field such as building management systems, smart production systems, autonomous vehicles, industrial automation and control systems, cover many different technologies. Established communication methods differ from traditional computer communication methods in terms of usage and requirements. IoT technologies communicate with each other and with server systems with the data they produce. IoT technologies are included in corporate networks according to their structures and requirements. Certain incompatibilities exist with regard to the communication of IoT technologies that are designed for corporate networks computers and have different requirements, such as limited processing capacity or high mobility. In this thesis, the existing structures of corporate networks and the suggestions for improving the network requirements of IoT technologies are examined. The aim of the study is to make recommendations on the current network architecture and device configuration in a cost-effective manner. The current network architecture and the proposed architectures will be examined comparatively in the areas of internet of things network requirements.