Biyolojik risk etmenleri (bakteriler)
Bacterias are one of the biological fisk factors
- Tez No: 816329
- Danışmanlar: PROF. DR. PELİN YÜKSEL MAYDA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mikrobiyoloji, Microbiology
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: KOCAELİ SAĞLIK VE TEKNOLOJİ ÜNİVERSİTESİ
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İş Sağlığı ve Güvenliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 55
Özet
Hayatımızın önemli bir bölümünü geçirdiğimiz çalışma ortamında fiziksel ve kimyasal riskler için mesleki maruziyet sınırları belirlenirken, biyolojik riskler için sınır değerlerden bahsetmek mümkün değildir. Biyolojik riskler genel olarak insan vücuduna girdiğinde çoğalmaya devam etmesi, üretilmesi ve çoğaltılması için genellikle besi yerlerine ihtiyaç duyar. Biyolojik risklerle ilişkili başlıca endişe alanları, farklı fizikokimyasal özelliklerde farklı davranışlar sergileme ve zaman içinde kişinin kendi özelliklerini değiştirme (örneğin, bir Covid-19 mutasyonu) ve çok az faktörle hızlı hastalık potansiyeli üretme yeteneğidir (Alıcı ve ark, 2020). Bu çalışmanın amacı, iş hayatında karşılaşılabilecek biyolojik risk faktörlerinin önemi vurgulanmak istenirken, bu biyolojik risk etmenlerinden bakterilerin sıkça rastlanan türlerinin epidemiyolojisi, mikrobiyolojisi, patogenezi, tanı ve tedavi yöntemleri ile korunma koşulları ayrıntılı olarak incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
While determining occupational exposure limits for physical and chemical risks in the working environment where we spend a significant part of our lives, it is not possible to talk about limit values for biological risks. Once biological risks enter the human body in general, they often need media to continue to multiply, reproduce and reproduce. The main areas of concern associated with biological risks are the ability to behave differently in different physicochemical properties and to change one's own characteristics over time (for example, a Covid-19 mutation) and to produce rapid disease potential with very few factors (Alıcı et al, 2020). The aim of this study is to emphasize the importance of biological risk factors that may be encountered in business life, while the epidemiology, microbiology, pathogenesis, diagnosis and treatment methods and protection conditions of the frequently encountered bacterial species of these biological risk factors were examined in detail.