Performance comparison and implications of WI-FI 6, 6E AND WI-FI 7
WI-FI 6, 6E VE WI-FI 7'nin performans karşilaştirmasi ve sonuçlari
  1. Tez No: 990948
  2. Yazar: EDIRI EMON ATORI
  3. Danışmanlar: ASSOC. PROF. DR. DİDEM KIVANÇ TÜRELİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İstanbul Okan Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İleri Elektronik ve Haberleşme Teknolojileri Bilim Dalı
Özet
Hız, verimlilik ve spektrum kullanımındaki artışlarla Wi-Fi 6, 6E ve 7, kablosuz ağlarda ardışık gelişmelerdir. Hedef Uyanma Süresi (TWT) ve Ortogonal Frekans Bölmeli Çoklu Erişim (OFDMA) kullanımıyla Wi-Fi 6 (802.11ax), verimi ve güç ekonomisini en üst düzeye çıkararak ağ performansını iyileştirir. Bu avantajlar, tıkanıklığı azaltan ve gecikmeyi iyileştiren Wi-Fi 6E tarafından 6 GHz spektrumuna genişletilir. 320 MHz kanal bant genişliği, Çoklu Bağlantı İşlemi (MLO) ve daha yüksek dereceli modülasyon (4096-QAM) gibi özelliklerle Wi-Fi 7 (802.11be), kablosuz iletişimi daha da dönüştürür ve çok gigabit hızlarını ve ultra düşük gecikmeyi mümkün kılar. Bu çalışmada çeşitli teknolojilerin performans parametreleri, kurumsal uygulamalar, oyun, yüksek yoğunluklu ağlar ve Nesnelerin İnterneti için çıkarımlarıyla birlikte karşılaştırılmaktadır
Özet (Çeviri)
With increases in speed, efficiency, and spectrum usage, Wi-Fi 6, 6E, and 7 are successive developments in wireless networking. Recent advances in the standard have introduced new techniques such as channel bonding and preamble puncturing, Orthogonal Frequency Division Multiple Access (OFDMA), Multi-Link Operation (MLO) and Wi-Fi 6 (802.11ax) improves network performance by maximizing throughput and power economy. These advantages are extended into the 6 GHz spectrum by Wi-Fi 6E, which lowers congestion and improves latency. With features like 320 MHz channel bandwidth, Multi-Link Operation (MLO), and higher-order modulation (4096-QAM), Wi-Fi 7 (802.11be) further transforms wireless communication and makes multi-gigabit rates and ultra-low latency possible. The performance parameters of various technologies are compared in this study along with their implications for enterprise applications, gaming, high-density networks, and the Internet of Things.