Kur'an çerçevesinde inkar zihniyetinin vahye karşı mücadele yöntemleri
The Struggle methods of infidel mentality with revelation in Qur'anic axis
  1. Tez No: 81635
  2. Yazar: SAMİ ŞEYHAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. İDRİS ŞENGÜL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 1999
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Tefsir Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 122
Özet
Seyhan, Sami,“Kur 'an Çerçevesinde İnkar Zihniyetinin Vahye Karşı Mücadele Yöntemleri”, Yüksek Lisans Tezi, Tez Danışmanı: Doç. Dr. İdrîs Şengül, 122 s. Allah Te'âlâ Kur'an-ı Kerim' de müminden bahsettiği kadar inkarcıdan, İslâm'dan bahsettiği kadar da inkardan söz etmektedir. Çünkü iman-küfür mücadelesi, insanlık varoldukça devam edecek olan bir realitedir. Böyle bir mücadelenin evrensel bir dinin evrensel hükümler vaz' eden kitabında yer alması da gayet doğaldır. Kur'an'ın kafir, müşrik, münafık diye tanımladığı değişik inkar grupları, insanlık tarihi boyunca vahiyle çok çetin bir mücadeleye girişmişlerdir. Ayrıca vahyin kaynağından uzaklaşıp yabancılaşan Ehl-i Kitab grupları da bu mücadelede etkin yerlerini almışlardır. İnkar zihniyeti, vahyi etkisiz bırakma mücadelesinde değişik ve etkili metodlara başvurmuştur. Onlar, bazen aynı, bazen da farklı yöntemlerle ancak aynı amaçlar doğrultusunda mücadelelerini sürdürmüşlerdir. İşte biz bu tezimizde, inkar zihniyetinin vahiy ile mücadelede başvurduğu taktik ve yöntemleri Kur 'an ayetlerinden hareketle tespit etmeye çalıştık. Farklı inkar gruplarının vahiyle mücadelede ortaya koyduğu tavır ve başvurduğu yöntemleri de özellikle belirleme yoluna gittik.
Özet (Çeviri)
Seyhan, Sami, The Struggle Methods of Infidel Mentality with Revelation in Qur'anic Axis, Master Thesis, Supervisor: Doç. Dr. İdris Sengül, 122 p. God speaks of faithful as well as infidel in the Holy Qur'an, so does belief and disbelief. For the Phenomenon of struggle between belief end disbelief will everlastingly go on. Accordingly, its natural that this struggle takes places in the holy Book laying down the universal principles for all. Various infidel groups throughout the centuries have put themselves against revelation. Also, the People of the Book, who separated themselves from their Book, have taken part in this struggle. In this struggle, however, they have used many methods to do away with revelation. Although they different in methods, their aim was same Relying on the Qur'anic verses, we, in our study, tried to examine the methods and tactics they used in their struggle with revelation.