Kur'an bağlamında günah kavramı ve suçluluk psikolojisi
The concept of sin and the psychology of guilt in the context of the qur'an
- Tez No: 994944
- Danışmanlar: PROF. DR. MUHAMMED ERSÖZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Tefsir Bilim Dalı
Özet
Bu çalışmada, Kur'an bağlamında günah olgusunun insanın iç dünyasında ortaya çıkardığı suçluluk süreçleri incelenmiş; günah sonrası inkâr, savunma mekanizmaları, itiraf, pişmanlık, yüzleşme ve af dileme gibi tutumlar dünya ve ahiret süreçleri birlikte dikkate alınarak aşamalı bir yapı içerisinde değerlendirilmiştir. Dünyada işlenen günahlar için telafi ve dönüş imkânının bulunmasına karşılık ahirette bu imkânın ortadan kalkmasının bireyin tutumları üzerindeki etkisi ortaya konulmuş; Kur'an ayetlerinde günahkârların yalnızca sözlü beyanlarıyla değil, mimik, jest ve bedensel davranışlarıyla da suçluluk psikolojisini yansıttıkları vurgulanmıştır. Bu doğrultuda Kur'an ayetleri esas alınarak nitel analiz yöntemi tercih edilmiş; bireylerin psikolojik hâl ve tutumları hayatın olağan akışı çerçevesinde bütüncül bir yaklaşımla ele alınmış ve Kur'an'ın insanın iç dünyasına dair tasvirlerinin çok boyutlu ve derinlikli bir yapı arz ettiği gösterilmiştir. Çalışmanın ilk bölümünde günah kavramı etimolojik açıdan incelenmiştir. İkinci bölümde ise iki ana başlık altında, önce günahkârın dünyadaki psikolojik tutumları ele alınmış ve bireyin hatasıyla yüzleşmekten kaçınma, suçu meşrulaştırma, inkâr ve savunma eğilimlerinin zamanla itiraf ve pişmanlığa dönüşmesi Kur'an ayetleri ışığında değerlendirilmiştir. Ahiret sürecinde ise günahkârın sergilediği yüzleşme, çaresizlik, umut kaybı ve nihai kabulleniş gibi tepkilerin dünyadaki suçluluk süreçlerinden belirgin biçimde farklılaştığı ortaya konulmuştur.
Özet (Çeviri)
This study examines the processes of guilt that arise within the human inner world in relation to the phenomenon of sin in the context of the Qur'an. Attitudes such as denial, defense mechanisms, confession, remorse, confrontation, and seeking forgiveness following sin are evaluated within a gradual framework by considering both worldly life and the Hereafter. While the possibility of repentance and restitution exists for sins committed in this world, the study demonstrates how the absence of such an opportunity in the Hereafter shapes the individual's responses. It is emphasized that Qur'anic verses reflect the psychology of guilt not only through verbal expressions but also through facial expressions, gestures, and bodily actions. Accordingly, a qualitative analysis based on Qur'anic verses is employed, and individuals' psychological states and attitudes are addressed holistically within the natural flow of life, revealing that the Qur'an offers a multidimensional and profound portrayal of the human inner world. The first chapter examines the concept of sin from an etymological perspective, while the second chapter is structured under two main headings: first, it analyzes the psychological attitudes of the sinner in worldly life, showing how tendencies such as avoiding confrontation with one's wrongdoing, justifying it, denial, and defense gradually transform into confession and remorse in light of Qur'anic verses; second, it explores the psychological reactions manifested in the Hereafter and demonstrates that attitudes such as confrontation, helplessness, loss of hope, and final acceptance differ significantly from the processes of guilt experienced in worldly life.