Post kullanılan ve kullanılmayan farklı build up restorasyonların kırılma dayanımları açısından karşılaştırılması
Comparison of with or without post application different build up restorations in terms of fracture strength
- Tez No: 816390
- Danışmanlar: PROF. DR. MURAT MADEN
- Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
- Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Endodonti Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Endodonti Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 119
Özet
Amaç: Bu çalışmanın amacı post kullanılan ve kullanılmayan farklı build up restorasyonların kırılma dayanımları açısından karşılaştırılmasıdır. Kanal tedavisi sonrası yapılan post ve destek sağlayıcı unsurların olmadığı direkt restorasyonların dayanımları karşılaştırılıp klinikte farklı madde kayıplarıyla karşılaştığımız dişlerde yapılacak restorasyonun kararı hakkında fikir vermektir. Yöntemler: Çalışmada çekilmiş, tek köklü,tek kanallı 88 adet insan alt premolar dişler kullanıldı. Dişlere kanal tedavisi uygulandı. Dişler 8 gruba ayrıldı (n=11). Grup1:Mesial,bukkal,lingual,distal duvar yok fiber post var. Grup 2:Mesial ve distal duvar 2 mm basamaklı lingual duvar yok bukkal duvar sağlam. Grup 3:Mesial ve distal duvar 2 mm basamaklı bukkal duvar yok lingal duvar sağlam. Grup 4: Mesial ve bukkal duvar sağlam distal duvar 2 mm basamaklı lingual duvar yok. Grup 5: bukkal ve mesial duvar sağlam lingual ve distal duvar yok. Grup 6: bukkal duvar sağlam lingual,mesial ve distal duvar yok. Grup 7: Bukkal duvar sağlam lingual,mesial ve distal duvar yok fiber post var Grup 8:Tüm duvarlar sağlam sadece giriş kavitesi mevcut. Örnekler kırma testi için akrilik rezin içerisine gömülerek universal test cihazına bağlanmıştır. Verilerin istatistiksel analizinde Kolmogorov-Smirnov ve Shapiro-Wilk testleri kullanılmıştır. Sonrasında kırık tipleri belirlenmiştir. Bulgular: İstatistiksel verilerin sonuçları incelendiğinde, deney grupları içerisinde en yüksek kırılma dayanımı değeri 8. Grupta görülürken, en düşük kırılma dayanımı değeri 3.grupta görüldü. 5.grup ile diğer gruplar arasında anlamlı bir fark bulunmadı. Endodontik tedavili dişlerde fonksiyonel cuspın varlığı kırılma dayanımının artmasında ve restorasyon materyali seçiminde çok önemli olduğu görüldü. Aproksimal duvar sayısının artması bu duvar tamamen sağlam olmasa bile kırılma dayanımını önemli ölçüde arttırmıştır
Özet (Çeviri)
Aim: The aim of this study is to compare different build up restorations with and without post in terms of fracture strength. The aim is to compare the strengths of the direct restorations made after root canal treatment without post and supporting elements and to form and opinion about the decision of the restoration to be made in the teeth where we encounter different material losses in the clinic. Methods: 88 extracted, single rooted, single canal human lower premolar teeth were used in the study. Root canal treatment was applied to the teeth. Specimens were divided into 8 groups (n=11). Group1: There is no mesial, buccal, lingual, distal wall, there is a fiber post. Group 2: Mesial and distal wall with a step width of 2 mm ,lingual wall is absent, buccal wall is intact. Group 3: Mesial and distal wall with a step width of 2 mm,buccal wall is absent, lingal wall is intact. Group 4: Mesial and buccal wall intact, distal wall with a step width of 2 mm, lingual wall absent. Group 5: buccal and mesial wall intact, no lingual and distal walls. Group 6: buccal wall intact, lingual, mesial and distal wall absent. Group 7: Buccal wall is intact, lingual, mesial and distal wall is absent. Fiber post is present. Group 8: All walls are intact, only access cavity is present. The samples were embedded in acrylic resin and connected to the universal test device for the breaking test. Kolmogorov-Smirnov and Shapiro-Wilk tests were used in the statistical analysis of the data. Afterwards, fracture types were determined. Results: When the results of the statistical data were examined, the highest fracture strength value was seen in the 8th group, while the lowest fracture strength value was seen in the 3rd group. There was no significant difference between group 5 and other groups. The presence of functional cusp in endodontically treated teeth was found to be very important in increasing fracture strength and in the selection of restoration material. Increasing the number of approximal walls significantly increased the fracture strength, even if this wall was not completely intact.