Aile Hekimliği Polikliniğine rutin kontrol amaçlı başvuran ergenlerde sigara kullanımı, nikotin bağımlılık düzeyleri ve buna etki eden sosyodemografik özelliklerin değerlendirilmesi
Evaluation of cigarette smoking, nicotine addiction levels and sociodemographic characteristics affecting these levels in adolescents who applied to Family Medicine Outpatient Clinic for routine control purposes
  1. Tez No: 816389
  2. Yazar: YASEMİN ARICI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SADIK SAMİ HATİPOĞLU
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Aile Hekimliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 68
Özet
AMAÇ: Bu çalışmada Bakırköy Dr. Sadi Konuk Eğitim Araştırma Hastanesi Aile Hekimliği Polikliniğine başvuran ergenlerin sigara kullanım sıklıklarının, nikotin bağımlılık düzeylerinin tespit edilmesi ve bunları etkileyen faktörlerin belirlenmesi amaçlanmıştır. GEREÇ VE YÖNTEM: Bu çalışma tek merkezli, kesitsel tanımlayıcı nitelikte bir çalışma olarak planlandı. Çalışmanın evreni İstanbul Bakırköy Dr. Sadi Konuk Eğitim Araştırma Hastanesi Aile Hekimliği Polikliniğine veri toplama sürecinde başvuran 10-21 yaş arası ergenlerden oluşmaktadır. Veri toplama aracı olarak literatür taranarak hazırlanan sosyodemografik özellikleri, tütün ürünleri kullanım durumları ve sigara içme davranışlarıyla ilgili 31 soruluk anket formu ve 6 soru içeren Fagerström Nikotin Bağımlılık Testi (FNBT) kullanıldı. İstatistiksel analizler için SPSS versiyon 25.0 programından yararlanıldı ve p değerinin 0.05'in altında olduğu durumlar istatistiksel olarak anlamlı kabul edildi. BULGULAR: Çalışmamız 100 kadın, 100 erkek olmak üzere toplamda 200 katılımcıyla yapılmıştır. Çalışmaya katılanların yaş ortalaması 16,79±3,11'dir. Katılımcıların %26,00'sı (n=52) erken ergenlik, %38,00'i (n=76) orta ergenlik ve %36,00'sı (n=72) geç ergenlik dönemindeydi. Katılımcıların %21,00'i (n=42) sigara kullanıyor, %3,50'si (n=7) kullanıp bırakmış, %13,50'si (n=27) deneyip devam etmemiş, %62,00'si (n=124) hiç kullanmamıştı. Katılımcıların %42,86'sı arkadaş çevresi etkisi nedeniyle, %26,19'sı bireysel (merak, özgürlük hissi) nedenlerle sigaraya başlamış. Katılımcıların sigara kullanım durumları bazı değişkenlerle karşılaştırıldığında; sigara içenlerde okula devam etme oranı ve okul başarısı anlamlı olarak düşüktü (p=0,001, p=0,005). Sigara içenlerde kardeş ve yakın arkadaş çevresinin sigara kullanma oranları anlamlı olarak yüksekti (p=0,002,
Özet (Çeviri)
AİM: The aim of this study was to determine the frequency of cigarette smoking, nicotine dependence levels, and the factors affecting them in adolescents who applied to the Family Medicine Outpatient Clinic of Bakırköy Dr. Sadi Konuk Training and Research Hospital MATERİALS AND METHODS: This study was planned as a single-center, cross-sectional descriptive study. The population of the study consisted of adolescents aged 10-21 years who applied to Istanbul Bakırköy Dr. Sadi Konuk Training and Research Hospital Family Medicine Polyclinic during the data collection process. A 31-question questionnaire about sociodemographic characteristics, tobacco product use and smoking behaviors and Fagerström Nicotine Dependence Test (FNBT) including 6 questions were used as data collection tools. SPSS version 25.0 program was used for statistical analyses and p values below 0.05 were considered statistically significant. RESULTS: Our study was conducted with a total of 200 participants, 50% (n=100) female and 50% (n=100) male. The mean age of the participants was 16.79±3.11 years. 26.00% (n=52) of the participants were in early adolescence, 38.00% (n=76) in middle adolescence and 36.00% (n=72) in late adolescence. 21.00% (n=42) of the participants smoked cigarettes, 3.50% (n=7) had tried and quit, 13.50% (n=27) had tried and discontinued, and 62.00% (n=124) had never smoked. Of the participants, 42.86% started smoking due to the influence of friends and 26.19% started smoking for personal reasons (curiosity, feeling of freedom). When the smoking status of the participants was compared with some variables, school attendance rate and school success were significantly lower in smokers (p=0.001, p=0.005). The smoking rates of siblings and close friends were significantly higher in smokers (p=0.002,