Savunma sanayiinde liderlik tarzlarının bilgi paylaşımına etkisi: Türk savunma sanayiinde bir uygulama
Impacts of leadership styles to information sharing in defense industry: An application in Turkish defense industry
  1. Tez No: 816402
  2. Yazar: AHMED EMİRHAN ÖZDEMİR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. İSMAİL GÖKDENİZ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kırıkkale Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 149
Özet
Günümüzde bilgi paylaşımı, örgütlerin başarısı ve gelişimi için önemli faktörlerden biri olarak görülmektedir. Liderlik tarzlarının örgütlerde bilgi paylaşımını etkileyebileceği fikri, son zamanlarda araştırmacıların dikkatini çeken bir konu olmuştur. Bu çalışma Türk Savunma Sanayii'ndeki yöneticilerin algılanan liderlik tarzları ile bilgi paylaşımı davranışları arasındaki ilişkiyi incelemek amacıyla yapılmıştır. Çalışmanın liderlik tarzlarının bilgi paylaşımına etkisinin belirli düzeylerde gizlilik arz eden bir sektör olarak savunma sanayiinde gerçekleştirilmesi itibariyle özgün olduğu ifade edilebilir. Araştırma değişkenleri arasındaki ilişkilerin değerlendirilebilmesi için Türk Savunma Sanayii'ndeki çalışanların yöneticilerine ilişkin liderlik tarzları ve bilgi paylaşımı algısına yönelik bir anket uygulaması ile birincil veriler toplanmıştır. Elde edilen veriler analiz edilmiş ve bulgular yorumlanmıştır. Analiz sonuçlarına göre; çalışanların dönüştürücü liderlik algısının, bilgi paylaşımı algısını pozitif yönde; serbestlik tanıyan liderlik algısının ise bilgi paylaşımı algısını negatif yönde etkilediği saptanmıştır. Ayrıca araştırmada geleneksel liderlik tarzının bilgi paylaşımı algısına etkisinin bulunmadığı tespit edilmiştir. Son olarak araştırma sonuçları yorumlanmış, araştırmacı ve savunma sanayii kuruluşlarına yönelik öneriler geliştirilmiştir. Dönüştürücü liderlik tarzının, savunma sanayi kuruluşları için pozitif bir değer olan bilgi paylaşımıyla olumlu yöndeki ilişkisi nedeniyle teşvik edilmesi gerektiği değerlendirilmektedir.
Özet (Çeviri)
Today, information sharing is seen as one of the important factors for the success and development of organizations. The idea that leadership styles can affect information sharing in organizations has recently attracted the attention of researchers. This study was carried out to examine the relationship between the perceived leadership styles of managers in the Turkish Defense Industry and their information sharing behaviors. It can be stated that the study is unique because the effect of leadership styles on information sharing is carried out in the defense industry as a sector which involves particular level of privacy. In order to evaluate the relationships between the research variables, primary data were collected by applying a questionnaire on the leadership styles and knowledge sharing perceptions of the employees about the managers in the Turkish Defense Industry. The obtained data were analyzed and the findings were interpreted. According to the results of the analysis, the transformational leadership perception of the employees positively affects the knowledge sharing perception and it was determined that the perception of laissez faire leadership negatively affects the perception of knowledge sharing. In addition, it is evaluated that the perception of traditional leadership style, which stands out in the research, does not have a significant correlation with the perception of knowledge sharing, therefore, it is evaluated that traditional leadership style does not affect knowledge sharing attitude. Finally, the results of the research were interpreted and suggestions were developed for researchers and defense industry organizations. It is considered that the transformative leadership style should be encouraged due to its positive relationship with knowledge sharing, which is a positive value for defense industry organizations.