Koroner arter hastalarında yapay zeka destekli ve teknoloji temelli kardiyak rehabilitasyon programlarının katılım ve egzersiz kapasitesi üzerine etkisinin incelenmesi
Investigation of the effect of artificial intelligence supported and technology based cardiac rehabilitation programs on participation and exercise capacity in coronary artery disease patients
- Tez No: 936959
- Danışmanlar: PROF. DR. NACİYE VARDAR YAĞLI
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kardiyopulmoner Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 204
Özet
Koroner arter hastalığı (KAH) olan bireylerde kardiyak rehabilitasyon (KR) programlarının egzersiz kapasitesi ve yaşam kalitesi üzerinde yararlı etkileri vardır. Bu çalışmada, veri analizi için yapay zeka kullanarak, koroner arter hastalarında farklı yöntemlerle uygulanan egzersiz eğitim müdahalelerinin egzersiz kapasitesi, rehabilitasyon programlarına katılım, periferik kas kuvveti, endotelyal fonksiyonu, genel ve hastalığa özel yaşam kalitesi ve sağlıklı yaşam alışkanlıkları üzerine etkilerinin araştırılması amaçlandı. 52 KAH hastası rastgele olarak: telerehabilitasyon (TR) grubu (n=18), telefon uygulaması (TU) grubu (n=13) ve kontrol grubu (KG) (fiziksel aktivite önerileri) (n=21) üç gruba ayrıldı. TR ve TU grubu katılımcıları haftada üç kez kalistenik ve direnç egzersizlerini içeren 12 haftalık bir programı tamamladı. Egzersiz kapasitesi (artan hızda mekik yürüme testi-AHMYT), katılım, periferik kas fonksiyonu (el dinamometresi), endotelyal fonksiyon (akım aracılı dilatasyon), genel yaşam kalitesi (Kısa Form-36 (SF-36)), hastalığa özel yaşam kalitesi (Miyokard Enfarktüsü Boyutsal Değerlendirme Ölçeği (MİDAS)) ve sağlıklı yaşam alışkanlıkları (Sağlıklı Yaşam Biçimi Davranışları Ölçeği-II (SYBD-II)) kullanılarak değerlendirildi. Hasta geri bildirimleri, ince ayarlı BERT tabanlı bir NLP modeli ile işlendi. Her iki egzersiz eğitimi grubunda egzersiz kapasitesi, periferik kas kuvveti, genel ve hastalığa özel yaşam kalitesi ve sağlıklı yaşam alışkanlıkları ölçümlerinde anlamlı gelişmeler bulundu ve programa katılım benzerdi. (p0,05).
Özet (Çeviri)
Cardiac rehabilitation (CR) programs have beneficial effects on exercise capacity and quality of life in individuals with coronary artery disease (CAD). This study aimed to investigate the effects of differently administered exercise training interventions on exercise capacity, program adherence, peripheral muscle strength, endothelial function, general and disease-specific quality of life, and healthy lifestyle habits in CAD patients using artificial intelligence (AI) for data analysis. Fifty-two CAD patients were randomly divided into three groups: telerehabilitation group (TRG) (n=18), mobile application group (MAG) (n=13), and control group (CG) (physical activity recommendations) (n=21). Participants in the TRG and MAG completed a 12-week program involving calisthenic and resistance exercises three times per week. Exercise capacity (incremental shuttle walk-test-ISWT), adherence, peripheral muscle function (hand dynamometer), endothelial function (flow-mediated dilation), general quality of life (Short Form-36 (SF-36)), disease-specific quality of life (Myocardial Infarction Dimensional Assessment Scale (MIDAS)), and healthy lifestyle habits (Healthy Lifestyle Behavior Scale-II (HLBS-II)) were assessed. Patient feedback was processed using a fine-tuned BERT-based natural language processing (NLP) model. Significant improvements in exercise capacity, peripheral muscle strength, general and disease-specific quality of life, and healthy lifestyle habits were observed in both exercise training groups, with similar adherence rates (p0.05).