Critical look at relationship between human resources management and innovation: An integrated model proposal
İnsan kaynakları yönetimi ile inovasyon ilişkisine eleştirel bir bakış: Bütünleşik bir model önerisi
- Tez No: 816410
- Danışmanlar: PROF. DR. ULAŞ ÇAKAR
- Tez Türü: Doktora
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2023
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme (İngilizce) Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İşletme (İngilizce) Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 139
Özet
Günümüzün artan belirsizlik ortamında şirketlerin hayatta kalabilmeleri değişime ne kadar hızlı yanıt verebildiklerine bağlıdır. Ürünlerinde ve süreçlerinde sürekli inovasyon yapabilen şirketler değişimlere hızlı yanıt verebilmektedir. Organizasyonların inovasyon yapabilmesi için en önemli kaynaklardan birisi yetenekli çalışanlardır. Yetenekleri cezbetme, kazanma, geliştirme ve elde tutma her geçen gün daha zorlu hale gelmektedir. Bu nedenle yetenek yönetimi konusuna hem akademisyenler hem de profesyoneller gittikçe daha fazla ilgi göstermektedirler. Sanayi toplumundan bilgi toplumuna geçiş sürecinde şirketler için bilginin değeri artmış ve bilgi de yetenek gibi önemli bir stratejik kaynak haline gelmiştir. Bunun temel nedeni, bilgi toplumunda kurumların sahip oldukları örtülü ve açık bilgi miktarı kadar inovatif olabilmeleridir. Bu çalışmada yetenek yönetimi kavramı bilgi odaklı bir bakış açısıyla değerlendirilmekte ve bu bakış açısının ürün ve süreç inovasyonu üzerindeki etkisi araştırılmaktadır. Çalışmada ayrıca yenilikçi örgüt kültürünün aracılık rolü de araştırılmıştır. Araştırma, 102 orta veya üst düzey İK yöneticisinin katılımıyla anket yoluyla gerçekleştirilmiştir. Araştırma sonucunda bilgi odaklı yetenek yönetimi yaklaşımının ürün ve süreç inovasyonu üzerinde olumlu bir etkiye sahip olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In today's increasing uncertainty environment, companies' survival depends on how quickly they can respond to change. Companies that can consistently innovate in their products and processes can respond faster to changes. One of the most crucial resources for organizations to innovate is talented employees. Organizations are getting harder to attract, acquire, develop, and retain talented employees. Because of this situation, talent management is gaining more and more attention from academics and professionals alike. During the transition from the industrial society to the knowledge society, the value of knowledge for companies has increased, and knowledge has become another crucial strategic resource like talent. The main reason for this is that organizations can be as innovative as the tacit and explicit knowledge they possess in the knowledge society. In this study, the concept of talent management is evaluated from a knowledge-based perspective, and the impact of this perspective on product and process innovation is investigated. The mediating role of innovative organizational culture is also examined in the study. The research was conducted through a survey with the participation of 102 mid-level or high-level HR managers. As a result of the research, it was determined that the knowledge-based talent management approach has a favorable impact on product and process innovation.