13-15 yaş arası futbolcularda kronolojik yaş ve biyo-bantlama arasındaki antropometrik ve motor koordinasyon farklılıkları
Anthroopometri̇c and motor coordination differences between chronological age and bio-banding in soccer players aged 13-15
  1. Tez No: 816429
  2. Yazar: ATAKAN ÇETİNER
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SEYED HOUTAN SHAHIDI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Gedik Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 90
Özet
Bu araştırmada 13-15 yaş arası futbolcularda antropometrik ve motor koordinasyon ölçümlerinin kronolojik yaş ve biyo-bantlamaya göre farklılaşıp farklılaşmadığı araştırılmıştır. Bu araştırmada 13-15 yaş arası futbolcularda antropometrik değerlerin ve motor koordinasyon becerilerinin yaşa göre değişimi ile biyo-bantlamaya göre değişiminin aynı olmadığını ortaya koymak hedeflenmiştir. Bu araştırmada nicel bir araştırma deseni ve tarama modelikullanılmıştır. Araştırmanın verileri 13-15 yaş aralığındaki 32 futbolcudan toplanmıştır. Antropometrik ölçümler için katılımcıların boyu, kilosu, oturma boyu, oturup uzanma mesafesi ve bacak kuvveti ölçülmüştür. Motor koordinasyon ölçümleri için ise beden koordinasyon testi kullanılmıştır. Katılımcılardan elde edilen antropometrik ve motor koordinasyon ölçümleri tek yönlü varyans analiz testi (ANOVA) kullanılarak yaş gruplarına göre ve ergenlik gruplarına göre analiz edilmiştir. Araştırmanın bulguları 13-15 futbolcuların antropometrik ölçümleri değişiminin yaşa ve ergenlik dönemlerine göre paralel bir seyirde olduğunu göstermiştir. Bulgular 13-15 yaş arası futbolcuların motor koordinasyon becerilerinin yaşlarına göre farklılaşmasa dahi ergenlik dönemlerine göre farklılaştığını göstermiştir. Ergenlik dönemlerinin her bir yaş grubundaki etkilerini görmek için 13, 14 ve 15 yaş grubu futbolcuların ergenlik dönemlerine göre antropometrik değerlerinin ve motor koordinasyon becerilerinin değişimi ayrı ayrı incelenmiştir. Bu bulgulara dayanılarak ergenlik dönemlerinin 13 grubundaki futbolcularda antropometrik ölçümlerle veya motor koordinasyon becerilerle ilişkili olmadığı sonucuna ulaşılmıştır. Ergenlik dönemlerinin etkilerinin 14 yaşındaki futbolcuların antropometrik değerine pozitif bir etkisi olduğu, diğer taraftan ergenlik dönemlerinin etkilerinin motor koordinasyon becerileri için minimum düzeyde olduğu çıkarımı yapılmıştır. Ergenlik dönemlerine göre en belirgin farklılaşmanın 15 yaş grubu futbolcularda olduğu görülmüş ve hem antropometrik değerlerin hem de motor koordinasyon becerilerinin 15 yaş grubu futbolcularda ergenlik dönemlerine göre anlamlı biçimde farklılaştığı tespit edilmiştir. Araştırma sonuçları toplu olarak değerlendirildiğinde; 13-15 yaş arası futbolcuların antropometrik ölçümlerinin ve motor koordinasyon becerilerinin yaşa göre değişimleri ile ergenlik dönemine göre değişimlerinin birbirinden farklı olduğu sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
This study aimed to investigate potential differences in anthropometric and motor coordination measurements based on chronological age and bio-banding in football players aged 13-15. The research design employed a quantitative approach, utilizing a scanning model. Data were collected from a sample of 32 football players within the specified age range. Anthropometric measurements, including height, weight, sitting height, sitting-reaching distance, and leg strength, were recorded. Motor coordination measurements were assessed using a body coordination test. The collected anthropometric and motor coordination data were subjected to analysis using one-way analysis of variance (ANOVA) to examine variations across different age groups and adolescence periods. The findings indicated that changes in anthropometric measurements of 13-15 year-old football players occurred in parallel with chronological age and adolescence periods. In contrast, motor coordination skills did not exhibit significant differences based on chronological age but demonstrated variations in relation to adolescence periods. Further analysis was conducted to assess the influence of adolescence periods within each age group, revealing distinct effects on anthropometric measurements and motor coordination skills. Specifically, 14-year-old football players experienced positive effects on anthropometric measurements during adolescence, while the impact on motor coordination skills was relatively minimal. The most notable differentiation, however, was observed among 15-year-old football players, wherein both anthropometric measurements and motor coordination skills displayed significant variations according to adolescence periods. In summary, this study concludes that anthropometric measurements and motor coordination skills in football players aged 13-15 are subject to variations concerning both chronological age and adolescence periods. The outcomes underscore the importance of considering bio-banding factors while assessing and developing young football players' physical attributes and coordination abilities. The findings contribute to the existing body of knowledge in the field of sports science and provide valuable insights for coaches, practitioners, and researchers working in youth football development.