Diyabetik retinopatili olgularda arka hyaloidin durumunun tedavi başarısına etkisi
The effect of pofterior hyaloid status on treatment success in diabetic rethinopathy cases
- Tez No: 816432
- Danışmanlar: PROF. DR. ERKAN ÇELİK
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Göz Hastalıkları, Eye Diseases
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sakarya Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Göz Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 65
Özet
GİRİŞ VE AMAÇ: Diyabetik maküla ödemi (DMÖ) nedeni ile intravitreal enjeksiyon (İVE) uygulanan olgularda, optik koherens tomografi (OKT) ile değerlendirilen arka hyaloid (AH) ayrışmasının tedavi yanıtına etkisini değerlendirmek. YÖNTEM: Çalışmaya DMÖ tanısı almış, 4-6 hafta arayla 3 doz İVE uygulanmış, 12 ay takipli ve OKT ile AH durumu değerlendirilebilen olgular dahil edildi. Çalışma başlangıcında AH ayrışmış olan (Grup 1) ve olmayan (Grup 2) gözler; başlangıç, 3. Ay (yükleme sonrası [YS] 1. Ay), 6. ay ve 1. yılda en iyi düzeltilmiş görme keskinliği (EİDGK, LogMAR) ve değişimi, merkezi maküla kalınlığı (MMK, µm) ve değişimi açısından karşılaştırıldı. BULGULAR: Çalışmaya, Ocak 2012-Ocak 2022 tarihleri arasında 4-6 hafta arayla 3 doz intravitreal bevacizumab (İVB), ranibizumab (İVR) ve aflibercept (İVA) tedavisi uygulanan 284 DMÖ hastasının 457 gözü dahil edildi. Başlangıçta 133 gözde (%29.1) AH'in ayrıştığı, 269 gözde (%58.8) AH'in intakt olduğu ve 55 gözde (%12.1) AH durumunun değerlendirilemediği kaydedildi. AH durumunun değerlendirilemediği olgular çıkarıldığında elimizde kalan örneklemin 132'si kadın (%53), 117'si erkek (%47) olmak üzere 249 hastanın 399 gözü idi. Ortalama yaş 63.6±9.1 yıl ve ortalama DM süresi 15.4±7.2 yıl idi. Bu iki grup anti-VEGF etkinliği açısından karşılaştırıldığında, 1. Yılda AH'in ayrıştığı gözler ile ayrışmadığı gözler arasında başlangıç EİDGK, 1. Yıl EİDGK, başlangıç MMK, İVE sayısı ve vizit sayısı açısından anlamlı fark olmadığı (sırasıyla başlangıç EİDGK LogMAR 0.62±0.36 ve 0.59±0.39; p: 0.064, 1. Yıl EİDGK LogMAR 0.48±0.44 ve 0.43±0.35; p: 0.363; başlangıç MMK 498.922±209.221 ve 466.241±105.237; p: 0.205, İVE sayısı (min-max) 4.34±1.36 (1-9) ve 4.68±1.49 (1-11); p:0.245, vizit sayısı (minmax) 7.36±2.11 (4-13) ve 8.22±2.33 (4-13); p: 0.145) gözlendi.1.
Özet (Çeviri)
INTRODUCTION AND AIM: The aim of this study was to evaluate the effect of posterior hyaloid (PH) detachment, assessed by optical coherence tomography (OCT), on the treatment response in cases receiving intravitreal injections (IVIs) due to diabetic macular edema (DME). METHODS: Patients diagnosed with DME, who received 3 doses of IVIs with a 4-6 week interval, and were followed up for 12 months with OCT evaluation of the PH, were included in the study. Eyes were divided into two groups: those with PH detachment at baseline (Group 1) and those without detachment (Group 2). Bestcorrected visual acuity (BCVA, LogMAR) and its change, central macular thickness (CMT, µm) and its change were compared at baseline, 3 months (1 month after loading dose), 6 months, and 1 year. RESULTS: A total of 457 eyes of 284 patients with DME, who received 3 doses of intravitreal bevacizumab (IVB), ranibizumab (IVR), or aflibercept (IVA) between January 2012 and January 2022, were included in the study. At baseline, PH detachment was observed in 133 eyes (29.1%), PH was intact in 269 eyes (58.8%), and the evaluation of PH status was not possible in 55 eyes (12.1%). After excluding cases with unassessable PH status, the remaining sample included 399 eyes of 249 patients, of which 132 were female (53%) and 117 were male (47%). The mean age was 63.6±9.1 years, and the mean duration of diabetes was 15.4±7.2 years. When comparing the two groups in terms of anti-VEGF efficacy, no significant difference was observed in BCVA at baseline and 1 year, BCVA change at 1 year, baseline CMT, number of IVIs, and number of visits (p-values provided).