Development of hybrid sandbox for malware analysis on andriod platform
  1. Tez No: 816441
  2. Yazar: ALI HAJIR
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AHMET NACİ ÜNAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mühendislik ve Doğa Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 55
Özet
Bu tez, Android zararlı yazılım analizi için cuckoo sandbox'ın geliştirilmesi ve özelleştirilmesiyle ilgilenmektedir. Analizin otomasyonu üzerinde odaklanarak analist müdahalesi olmadan analizi gerçekleştirmeyi hedeflemektedir. Bu şekilde, analistler tarafından yapılan manuel zararlı yazılım analizinin sınırlamalarını aşmak ve Android zararlı yazılım analizinin etkinliğini ve verimliliğini artırmaya yardımcı olmayı amaçlar. Ayrıca, bu sandbox, Android zararlı yazılım analizi açısından diğer sandbox'larla çoklu perspektiflerde karşılaştırılacaktır. Bu amaçla, zararlı yazılım analizi, statik ve dinamik zararlı yazılım analizi, Android, sandbox gibi anahtar kelimeler tanımlanmıştır. Bu makale, Android uygulamaları için otomatikleştirilmiş statik ve dinamik analiz yapabilen tamamen özelleştirilmiş bir sandbox sunar ve bir uygulamanın zararlı mı yoksa zararsız mı olduğuna karar vermek için analistin güvenebileceği bir rapor oluşturur.
Özet (Çeviri)
This thesis deals with the developing and customizing an open-source sandbox which is cuckoo sandbox for Android malware analysis. It focuses on the automation of the analysis without the intervention of the analyst in this way we can overcome the limitations of manual malware analysis by analysts and help to improve the effectiveness and efficiency of android malware analysis. Moreover, this sandbox will be compared with other sandboxes in multiple perspectives when it comes to android malware analysis. For this purpose, keywords, such as malware analysis, static and dynamic malware analysis, android, sandbox, are defined. This paper presents a fully customized sandbox with the ability to perform automated static and dynamic analysis for android applications and produces a report that can be trusted by the analyst to decide whether an application is malicious or benign.