A cultural analysis of humor: David Lodge's campus trilogy in the postmodern context
Mizahın kültürel analizi: Postmodern bağlamda David Lodge'un kampüs üçlemesi
  1. Tez No: 816447
  2. Yazar: UĞUR ALTINTAŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HASAN BOYNUKARA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İngiliz Dili ve Edebiyatı, English Language and Literature
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Tekirdağ Namık Kemal Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İngiliz Dili ve Edebiyatı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 76
Özet
Mizahın kesin bir tanımı veya tam kapsamlı bir kuramı olmasa da edebiyatta çok yaygın ve etkili bir araçtır. En önde gelen hicivcilerden biri olan David Lodge, akademideki sıkıntılı durumu sunmak için mizahı ustalıkla kullanmaktadır. Bu çalışma, Lodge'un eşsiz mizah sunumunu Kampüs Üçlemesi 'ne çeşitli yaklaşımlar ve teoriler uygulayarak analiz etmektedir. Bu çalışma Kampüs Üçlemesi'ndeki mizaha postmodern bir kültürel perspektiften bakmaktadır. Mizah ve üçlemeye farklı bir bakış açısı sağlamak için kapsamlı bir araştırma yapılmıştır. İlk olarak, 'Changing Places'de Veatch'ın Sevecen İhlal Teorisi (BVT) gözlemlendi. İkinci olarak, 'Small World' eserinin carnivalesque unsurları analiz edildi. Son olarak Baldwin'in Scholastikos'u 'Nice Work' bağlamında ele alınmıştır. Lodge'un kampüs üçlemesinin kapsamı düşünüldüğünde beklenen bir sonuç olarak birbiriyle ilgisiz gibi görünseler de, üç kitabın kültürel mizah kapsamındaki analizleri, kültürel teorinin tamamlayıcı parçalarıdır. Bu çalışma, mizahın dinamiklerini daha iyi anlamak için faydalı olabilecek yeni araştırmalara konu olabilecek yeni bir kültürel mizah anlayışı geliştirmeyi amaçlamaktadır.
Özet (Çeviri)
Even if there is no conclusive definition or a fully comprehensive theory of humor, it is a very common and effective tool in literature. As one of the most prominent satirists, David Lodge expertly uses humor to present the distrait situation of academy. This study analyzes Lodge's unique presentation of humor through applying various approaches and theories to Campus Trilogy. This study looks at the humor of Campus Trilogy from a postmodern cultural perspective. An extensive research has been carried out to provide a different perspective on humor and the trilogy. Firstly, Veatch's Benign Violation Theory (BVT) was observed in 'Changing Places'. Secondly, carnivalesque elements of 'Small World' was analyzed. Lastly, Baldwin's Scholastikos was handled within the context of 'Nice Work'. Even though the analyses of the three books under cultural humor seem to be irrelevant to each other, which is an expected outcome considering the scope of Lodge's campus trilogy, they are complementary parts of cultural theory. This study aims to develop a new understanding of cultural humor, which can be a topic for further research beneficial for understanding the dynamics of humor better.