Köyden İzmit'e göç ederek yerleşen yetişkinlerin eğitim gereksinimleri
Educational needs of adults, immigrated to İzmit from their village
- Tez No: 81648
 - Danışmanlar: DOÇ. RIFAT MİSER
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
 - Yıl: 1999
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Ankara Üniversitesi
 - Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Yaşam Boyu Öğrenme ve Yetişkin Eğitimi Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 131
Özet
121 ÖZET Türkiye 1950'den sonra hızlı bir kentleşme sürecine girmiştir. Bu süreç içerisinde genellikle köylerden gelen insanlar, kentlere uyum sağlamakta zorlanmaktadırlar. İzmit de en yoğun göç alan kentlerden biridir. Kentlere göç eden insanların kırsal kültürden kurtulup kentsel davranışları, becerileri kazanmaları gerekmektedir. Bu becerilerin de halk eğitimi ve toplum kalkınmasıyla verilebileceği düşünülmektedir. Eğitsel desteğin verilebilmesi için öncelikle eğitsel gereksinimlerin ortaya konulması gerekmektedir. Araştırma göç edenlerin eğitsel gereksinmelerini ortaya koymak amacıyla, İzmit'in göçle oluşan kesimlerinde uygulanmıştır. Verilerin toplanmasında görüşme formlarından, söyleşilerden ve gözlemlerden yararlanılmıştır. Verilerin çözümlenmesinde frekans, yüzde ve ki-kare teknikleri kullanılmıştır. Araştırma göç edenlerin kentte birtakım sorunlarla karşılaştıklarını, bu sorunları çözmede yetersiz kaldıklarını ortaya koymuştur. Bu sonuçlara dayalı olarak uygulamaya ve araştırmaya yönelik öneriler geliştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
122 ABSRTACT Turkey has entered into aspeed urbanization process after 1950s. In this process, the people who have come from the villages, generally have difficulties to adaptthem - selves to the cities. İzmit is also one of the cities which takes the very dense immigration. The people who immigrate in the cities must escape from the rural culture and gain the urban behaviors and skills. These facilities is thought to be given by the adult education and the community development. In order to give the educationel support, firstly the educational needs must be put forwart. This research has been.applied in the city parts of İzmit which are formed by the immigration, in order to put forward the educational needs of the immigrant people. The universe of this research is İzmit itself. The three quarters of İzmit which have been formed by the immigration have been chosen as the samples. In the gathering of the data on the subject, it has been made use of the interview forms, talks, and the observation. In solving the data, the frequency, percentage and the ki-square techniques have been used. The research has shown that the immigrant people encounter with some problems in the cities and that they are insufficieent in solving these problems. According to the data gathered, some practicle and research- oriented suggestions have been developed.