Experiential value in online shopping: Assessing the inclusion of 'personalized informativeness' in experiential value framework to measure their influence on satisfaction, wom and repurchase intentions
Online alışverişte deneyimsel değer: 'Kişiselleştirilmiş bilgilendiriciliğin' deneyimsel değer yapısına eklenmesi ve tüketici memnuniyeti, wom ve tekrar satınalma niyetine etkileri
- Tez No: 816476
- Danışmanlar: PROF. DR. İPEK ALTINBAŞAK FARİNA
- Tez Türü: Doktora
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2023
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme (İngilizce) Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Pazarlama Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 276
Özet
Bu araştırmanın amacı, çevrimiçi alışveriş ortamında deneyimsel değerin bütünsel bir modelini oluşturmak ve deneyimsel değerin müşteri memnuniyeti, çevrimiçi yeniden satın alma niyeti ve e-WOM gibi önemli alışveriş sonuçları üzerine etkisini ölçmektir. Bu amaçla, nitel ve nicel veri toplama araçlarıyla karışık yöntem araştırması kullanılmaktadır. Nitel analiz aşamasında, 12 sektör uzmanı ve 22 çevrimiçi alışveriş tüketicisi ile derinlemesine görüşmeler yapılmış ve araştırma modeli önerilmiştir. Nicel analiz aşamasında, öncelikle pilot çalışma 235 katılımcıyla gerçekleştirilmiş ve veri toplama araçları ile araştırma modeli test edilmiştir. Ana analizler, 657 katılımcıyla, RStudio ve Smart PLS kullanılarak hipotezleri test etmek için yapılmıştır. Yapısal eşitlik modeli-yol analizi, hipotezleri test etmek için kullanılmıştır. Çalışmanın bulgularına göre, hizmet mükemmeliyeti, ürün bilgisi, çevrimiçi derecelendirmeler ve yorumlar, erişim kolaylığı, sipariş takip hizmetleri, verimlilik, ekonomik değer ve görsel çekicilik müşteri memnuniyetini olumlu ve anlamlı şekilde etkilemektedir. Öte yandan, müşteri memnuniyetinin çevrimiçi yeniden satın alma niyeti ve e-WOM üzerinde olumlu ve anlamlı bir etkisi vardır. Çalışmanın bulguları, bu çerçevenin uygulanmasıyla tam bir çevrimiçi alışveriş deneyimi modeli geliştirilmesi yoluyla çevrimiçi perakendecilerin çeşitli deneyimsel değer alanlarını daha iyi anlayabileceklerini ve müşterilerinin benzersiz ihtiyaçlarını ve beklentilerini karşılamak için çevrimiçi alışveriş deneyimlerini özelleştirebileceklerini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
The objective of this research is to put forward a complete model of experiential value in the context of online shopping and measure the impact on customer satisfaction, online repurchase intention and word of mouth. For this purpose, mixed-method research methodology is used with qualitative and quantitative data collection tools. At the qualitative analyses stage, with the participation of 12 industry experts and 22 online shopping consumers in-depth interviews are done and proposed of the research model done. At the quantitative analyses stage, as the first step pilot study is conducted with 235 participants, in which data collection tools and research model are tested. The main survey study is done with 657 participants in order to test the hypotheses of the study with usage of RStudio and Smart PLS. Structural equation model-path analysis is used to test the hypotheses. According to the findings of the study service excellence, product information, online ratings and reviews, access convenience, order tracking services, efficiency, economic value and visual appeal positively influence customer satisfaction. On the other hand, customer satisfaction has positive and significant effect on online repurchase intention and e-WOM. The study's findings offer a basis for further exploration of online retail segments' sweet spot by applying this framework to develop a complete online shopping experience model. By doing so, e-retailers can better understand the various experiential realms of value and tailor their online shopping experiences to meet the unique needs and expectations of their customers.