İlköğretim okulu müdürlerinin çalışma zamanlarını değerlendirme biçimleri
How-do the directors of primary education schools use their study times
  1. Tez No: 81649
  2. Yazar: AYDIN ALKAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. NİLGÜN KÖKLÜ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 1999
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi ve Planlaması Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 106
Özet
ÖZET ilköğretim okulu müdürlerinin çalışma zamanlarını nasıl değerlendirdiklerine yönelik bu araştırmada, Ankara ili Nallıhan ilçesi ilköğretim okulu müdürleri araştırmanın evrenini oluşturmuştur. Yönetsel etkinliklere ayrılan ortalama zaman süreleri, yönetsel zamanı etkili ve verimli kullanmalarını etkileyen etmenler gibi alt problemler ilgili kaynaklara dayanarak geliştirilen anket uygulaması ile tarafımdan yapılan gözlemlerle araştırılmıştır. Bulgular kıdem değişkeniyle ilişkilendirilmiştir. Genel olarak ilköğretim okulu müdürleri mesai saatleri dışında da çalıştıklarını belirtmişlerdir. Anket sonucu, yönetsel etkinliklere ayrılan ortalama süreye göre; personel işleri.öğrenci işleri, eğitim-öğretim işleri, okul işletmeciliği ilk sıraları almaktadır. Ancak, yapılan gözlemler sonucu bu sıralamada, istek dışı yapılan etkinlikler, öğrenci işleri, eğitim-öğretim işleri, isteğe bağlı yapılan etkinlikler ilk sıralarda görülmektedir. İlköğretim okulu müdürleri en çok, okullarında sekreter olmayışı, fiziksel olanakların sınırlılığı, fiziksel ve zihinsel yorgunluktan şikayetçi olmaktadır. Ayrıca, mevzuatın açık ve anlaşılır olmayışından dolayı zaman kaybettiklerini de belirtmişlerdir, özellikle kıdemi düşük müdürlerin daha pratik yollar denemek istedikleri, ancak yönetmeliklerle sınıflandırılmalarından rahatsız oldukları gözlenmiştir. Bu araştırmanın tüm kuramsal ve uygulama sonuçları değerlendirildiğinde; ilköğretim okulu müdürlerinin yöneticilik eğitiminden geçmeleri, zamanı etkili ve verimli kullanabilme tekniklerini öğrenmeleri, eğitimde özel hedefler belirleyebilmeleri, milli eğitim hedef ve politikalarının daha modern ve geliştirici olması, okullara gerekli olanakların sağlanması gerektiği gibi genel yargılara ulaşılmıştır. ıı
Özet (Çeviri)
SUMMARY This research directed on how Basic training School Managers use their study times was carried out on a sample group of Elementary School Managers in Nallıhan town in Ankara Province. The research needed data were gathered through questionnaires. The mean periods allocated to administrative activities and to the sub problems that affect the effective use of these periods were observed. The results of this research were seen to be related to varied experiences. Generally, the managers pointed out that they work overtime. According to the results of the questionnaire, personnel matters, students matters, education-training matters and school management take the first position when compared with the mean period allocated to administrative activities. However, it was observed that unplanned activities, student matters and education and training matter. Managers mostly complained of lack of secretaries in their schools, limited equipments, and physical and mental tiredness. In addition, they also complained of vague and non-explicit rules as reasons for waste of time. It was observed that inexperienced managers complained of their inability to try practical ways due to limitations by regulations. When this research is evaluated on all theoretical and applicable results, it would be concluded that it is necessary for Elementary School Managers to pass through educational administration training, time and its effective using techniques, establishing special aims in education, the developments of targets and a modern political system and the provision of the necessary equipments to school. m