Evaluation of internal auditing function in the banking sector in Turkey with the lights of technological developments: Internal audit 3.0
Türkiye bankacılık sektöründe iç denetim fonksiyonunun teknolojik gelişmeler ışığında değerlendirilmesi: İç denetim 3.0
  1. Tez No: 816482
  2. Yazar: GÖKHAN GÖKALP
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FATMA ÖZKUL
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Bankacılık, İşletme, Banking, Business Administration
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme (İngilizce) Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İşletme (İngilizce) Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 96
Özet
İç denetim fonksiyonunun tarihsel gelişimi dikkate alınarak teknolojik gelişmelerle beraber özellikle Türkiye'deki bankacılık sektörüne olmak üzere kurumlara nasıl katkısının olduğunu ortaya çıkarmak hedeflenmektedir. İç Denetim faaliyetleri günümüzde“İç Denetim 3.0”olarak adlandırılmaktadır ve verimliliği artırmak adına bir çok alanda teknolojik gelişmeleri yakından takip etmektedir. Bu çalışma ile Türkiye'de yerleşik bir banka üzerinde 3 farklı alanda çalışma gerçekleştirilmiştir. Çalışma kapsamında, değişen dünyaya adaptasyon kapsamında“Çevik Metot”yaklaşımı, artan işlem hacimleri göz önünde bulundurularak“Büyük Veri”kullanımı ve elde edilen sonuçlar ile sağladığı katkı ve son olarak“Görüntü Okuma”tekniklerinin denetim faaliyetlerine etkisi ve elde edilen sonuçlar değerlendirilmiştir. Bu çalışma ile birlikte her 3 konunun da denetim faaliyetleri üzerine olumlu etkisinin olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to examine the historical development of internal auditing function and to reveal how it has contributed to organizations, especially in the banking sector in Türkiye, with the lights of new technological developments. Internal audit activities are nowadays called“Internal Audit 3.0”and internal audit function closely follows technological developments in many areas in order to increase the efficiency and effectiveness. With this study, 3 different implementations are applied in a bank in Türkiye which are;“Agile Methodology”in terms of adopting the evolvement of the world,“Big Data”in terms of the increase in the number of transactions and“Image Reading”in terms of analyzing its impacts on the internal audit activities. Along with this study, it is concluded that there is a positive correlation between these new trends and efficiency and effectiveness of internal audit activities.