The new era in digitalization of financial services: Customers' adoption to artificial intelligence based banking applications
Finansal hizmetlerin dijitalleşmesinde yeni dönem: Müşterilerin yapay zeka temelli bankacılık hizmetlerine adaptasyonu
  1. Tez No: 816483
  2. Yazar: İSMAİL BURAK ERKEK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İPEK ALTINBAŞAK FARİNA
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Bankacılık, İşletme, Banking, Business Administration
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme (İngilizce) Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İşletme (İngilizce) Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 115
Özet
Son araştırmalar, tüketicilerin yapay zeka temelli hizmetlere adaptasyonuna etki eden faktörleri anlamayı hedeflemektedir. Ancak, pandemi, çevresel ve sosyal riskler, jeopolitik çatışmalar ve bunlara bağlı oluşan tedarik zinciri krizinin ardından, dijital pazarlama dinamiklerinde de değişimler gerçekleşmiştir. Yeni dijital çağda ortaya çıkan yıkıcı teknolojiler ve yasal gelişmeler bu değişimi hızlandırmıştır. Bu tezde, Türkiye ve Avrupa Birliği ülkelerindeki önde gelen bankaların müşterilerinin, pandemi sonrası dönemde yapay zeka temelli bankacılık hizmetlerine yönelik tutumuna ve kullanma niyetine etki eden faktörler araştırılmaktadır. Araştırmada, bankaların sanal asistanlarının ve müşterilerinin özelliklerinin ve bankaların müşterileri tarafından algılanışının, müşterilerin sanal asistanlara karşı tutum ve yönelimini etkilediği ileri sürülmektedir. Ayrıca bu tez, tüketicilerin uyruk, nesil, sosyo-demografik özelliklerindeki farklılıklarının Sanal Asistanlara yönelimlerine etkisini açıklamayı amaçlamaktadır. Teknoloji Kabul Modeli (TKM) temelinde oluşturulan araştırma modeli, Yenilik Yayılımı Teorisi (YYT) ve Teknoloji Kabul, Kullanım Birleşik Kuramı Modeli (TKKBK), algılanan risklerle birlikte, 430 Türk ve AB vatandaşı tarafından doldurulan bir anket aracılığıyla değerlendirilmiştir. Nitel ve nicel analizlerin sonuçlarına göre, sanal asistanların kullanışlılığı, proaktifliği ve performansının tutumu, tutumun da sanal asistanları kullanma niyetini olumlu yönde etkilediği ortaya konulmuştur. Öte yandan, AB vatandaşlarının T.C. Vatandaşlarına göre sanal asistanları kullanmaya daha olumlu bir yönelimlerinin olduğu ve sanal asistanlarını sesle yönlendiren müşterilerin, diğer yöntemlerle yönlendiren müşterilere kıyasla daha az sanal asistanları benimsediği görülmektedir. Bu tez ile, sanal asistanların ve kullanıcılarının tüm boyutlarını ele alan TKKBK ve YYT' yi de içeren ayrıntılı bir TKM modeli sunulmaktadır. Ayrıca, bu tez, pazar aktörleri için sanal asistanların anlama kapasiteleri ve proaktiflikleri konularında çeşitli analiz, fırsat ve öneriler sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
The latest research aimed to understand indicative factors of consumers' adoption to Artificial Intelligence (AI) based services. Nevertheless, following the pandemic, subsequent social risks, geopolitical conflicts and supply chain crisis, marketing discipline has evolved. The emerging disruptive technologies facilitated this change. The thesis investigates the determinant factors of customers' attitude and intention to use AI based banking services in Turkey and European Union countries, in the post-pandemic period. Within this research, features of banks' virtual assistants, characteristics of bank customers and perception of banks by their customers are claimed to have an influence on adoption to those virtual assistants. The thesis has another purpose of elaborating the national, generational, socio-demographic differentiation with regards to Virtual Assistant adoption. Research model built on Technology Acceptance Model (TAM) (Davis, 1989) with several integrations from Diffusion of Innovation theory (DOI) (Rogers, 1995) and Unified Theory of Acceptance & Use of Technology model (UTAUT) (Venkatesh, Morris, Davis, Davis, 2003) and perceived risks were evaluated, via the survey filled by 430 Turkish and EU citizens. Based on analysis results, it is revealed that, usefulness, proactivity and performance of virtual assistants positively influence attitude and attitude positively influences intention to use virtual assistants. On the other hand, EU citizens have a more positive intention to use virtual assistants, compared to Turkish customers and customers which command virtual assistants by voice has less adoption compared to other customers. With the contribution of this thesis, a TAM model with UTAUT and DOI covering all dimensions of virtual assistants and their users, was elaborated.