Public resources and the principle of efficient use of public resources
Kamu kaynakları ve kamu kaynaklarının verimli kullanılması ilkesi
  1. Tez No: 816494
  2. Yazar: TOPRAK KOCAMAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. AHMET YAYLA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 155
Özet
Devletler, sahip olduğu sorumluluk ve yetki alanı ile en iyi ve kaliteli hizmeti en hızlı şekilde vatandaşına ulaştırmakla görevlidir. Kuşkusuz bu hizmet sunumunda kaynağa ihtiyaç duymaktadır. Bu kaynaklar nakdi gelir getiren kaynaklar olabileceği gibi niteliği gereği kamu kaynağı görevi gören, olumlu dışsallığı olan mallar da olabilir. Bunun yanında, doğal kaynaklarımız ve insan kaynağımızın etkili, ekonomik ve verimli değerlendirilmesi de önem arz etmektedir. Geçmişten bugüne artan nüfus ve çeşitlenen ihtiyaçlar sebebiyle devletler ellerindeki kaynakları daha etkili, ekonomik ve verimli kullanma yolları aramış, bunlara ek olarak yeni kaynak arayışlarına yönelmiştir. Kuşkusuz, bu arayış zamanla hukuki düzenlemeleri de beraberinde getirmiş, anayasa ve yasalarda birçok kanuni düzenlemeye gidilmiştir. Bu düzenlemelerin ne kadar yeterli olduğu, eksik yanları ve yürürlükte olan düzenlemelerin ne kadar uygulanabildiği tezimizin önemli tartışma noktalarından biri olacaktır. Bunun yanında, plansız bütçe yönetimleri ve kontrolsüz kamu harcamaları da kamu kaynaklarının israf edilmesine sebep olmaktadır. Tezin birinci bölümünde, kamu kaynakları tasnifi yapılarak kamu kaynaklarının verimli kullanılmasından kısaca bahsedilecek ikinci ve üçüncü bölümlerde ise sırası ile Anayasa'da yer alan hükümler ve kamu yönetimi çerçevesinde kamu kaynaklarının etkili, ekonomik ve verimli kullanılması üzerine değerlendirme, tespit ve çözüm önerileri sunulacaktır.
Özet (Çeviri)
States are responsible for delivering the best and quality service to their citizens in the fastest way possible, with their responsibility and jurisdiction. Undoubtedly, this service requires resources. These resources can be sources that generate cash income, or they can also be goods with positive externalities that function as public resources due to their nature. In addition, it is important to evaluate our natural resources and human resources effectively, economically and efficiently. Due to the increasing population and diversifying needs from past to present, states have sought ways to use their resources more effectively, economically and efficiently, and in addition to these, they have sought new resources. Undoubtedly, this search has brought with it legal regulations over time, and many legal regulations have been made in the constitution and laws. One of the important discussion points of our thesis will be how adequate these regulations are, their shortcomings and how applicable the regulations in force are. In addition, unplanned budget management and uncontrolled public expenditures also cause waste of public resources. In the first part of the thesis, the efficient use of public resources will be briefly mentioned by classifying public resources, and in the second and third sections, evaluation, determination and solution proposals will be presented on the effective, economic and efficient use of public resources within the framework of the provisions in the Constitution and public administration, respectively