Marka başarısında marka deneyimi ve müşteri güveninin etkileri
- Tez No: 816502
- Danışmanlar: PROF. DR. SEFER ŞENER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 156
Özet
Marka deneyimi, müşterilerin marka ile etkileşimleri sırasında yaşadıkları hisler, algılar ve deneyimlerdir. Olumlu bir marka deneyimi, müşterilerin memnuniyetini artırır, marka sadakati oluşturur ve olumlu ağızdan ağıza iletişimi teşvik eder. Müşterilerin beklentilerini karşılamak, hizmet kalitesini yükseltmek, kişiselleştirilmiş deneyimler sunmak ve sürekli gelişimi sağlamak marka deneyimini iyileştirmenin önemli yollarıdır. Müşteri güveni, müşterilerin bir markaya olan güven ve inancını ifade eder. Güven, markanın dürüstlüğüne, güvenilirliğine ve iş yapma şekline dayanır. Müşteri güveni, müşterilerin markayla ilişki kurmaya istekli olmasını sağlar, tekrarlı satın alma davranışlarını teşvik eder ve olumlu marka imajının oluşmasını destekler. Markanın şeffaf iletişim kurması, sorumluluk alması, müşteri verilerinin güvenliğini sağlaması ve güven oluşturan iş uygulamaları benimsemesi müşteri güvenini artırmanın önemli yollarıdır. Sonuç olarak, marka deneyimi ve müşteri güveni marka başarısını etkileyen kritik faktörlerdir. Olumlu bir marka deneyimi müşteri memnuniyetini artırır, sadakati teşvik eder ve marka imajını güçlendirir. Müşteri güveni ise müşterilerin markaya olan güvenini sağlar, tekrarlı satın alma davranışlarını tetikler ve olumlu ağızdan ağıza iletişimi teşvik eder. Bu nedenle, markaların müşteri deneyimini iyileştirmek, güven oluşturmak ve sürdürmek için stratejiler geliştirmesi marka başarısı açısından önemlidir.
Özet (Çeviri)
Brand experience refers to the feelings, perceptions, and experiences that customers have during their interactions with a brand. A positive brand experience increases customer satisfaction, fosters brand loyalty, and encourages positive word-of-mouth communication. Meeting customer expectations, enhancing service quality, delivering personalized experiences, and continuously improving are important ways to enhance brand experience. Customer trust, on the other hand, represents customers' belief and confidence in a brand. Trust is built on the brand's honesty, reliability, and business practices. Customer trust enables customers to engage with a brand, promotes repeat purchase behavior, and supports the development of a positive brand image. Transparent communication, taking responsibility, ensuring customer data security, and adopting trust-building business practices are crucial ways to enhance customer trust. In conclusion, brand experience and customer trust are critical factors that influence brand success. A positive brand experience increases customer satisfaction, encourages loyalty, and strengthens the brand image. Customer trust fosters customers' belief in a brand, drives repeat purchase behavior, and promotes positive word-of-mouth communication. Therefore, it is important for brands to develop strategies to enhance customer experience and build and maintain trust for brand success.