Ters yüz öğrenme ortamında yürütülen yazma dersinde sorgulama topluluğu oluşturmanın üniversite öğrencilerinin paragraf yazma becerilerine etkisi
The effect of creating community of inquiry in flipped writing course on paragraph writing skills of the university students
- Tez No: 816503
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AYŞEGÜL LİMAN KABAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Teknolojileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 125
Özet
Bu çalışma, ters yüz öğrenme ortamında yürütülen yazma dersinde sorgulama toplulukları oluşturmanın üniversite isteğe bağlı İngilizce hazırlık sınıfı öğrencilerinin paragraf yazma becerilerine olan etkisini araştırmak için yapılmıştır. Tekirdağ Namık Kemal Üniversitesi Yabancı Diller Yüksekokulunda gerçekleştirilen araştırma 17 kişilik deney grubu ve 17 kişilik kontrol grubu olmak üzere toplam 34 katılımcıdan oluşmaktadır. Çalışmanın uygulama süreci 8 hafta sürmüştür. Çalışmada nicel ve nitel araştırmaların bir arada kullanıldığı karma yöntem deseni kullanılmıştır. Araştırmada nicel bölümünde nicel araştırma modellerinden öntest-sontest denkleştirilmemiş kontrol gruplu yarı deneysel desen kullanılmıştır. Araştırmanın nitel bölümü ise yapılandırılmış ders gözlem formundan elde edilen verilerden oluşmuştur. Araştırmada deney ve kontrol gruplarına öntest ve sontest olarak akademik paragraflar yazdırılmış ve bu paragraflar Tekirdağ Namık Kemal Üniversitesi Yabancı Diller Yüksekokulu Ölçme ve Değerlendirme Birimi tarafından hazırlanan Akademik Paragraf Değerlendirme Kriteri kullanılarak değerlendirilmiştir. Elde edilen verilerin analizi sonucunda, yazma öncesi aşamasında, teorik bilgileri ters yüz öğrenme yoluyla sınıf dışında öğrenen ve derste sorgulama toplulukları oluşturup sürekli pratik yapma fırsatı olan deney grubundaki öğrencilerle, geleneksel sınıf ortamında teorik bilgileri alan ve kalan kısıtlı zamanda bireysel olarak pratik yapan kontrol grubundaki öğrencilerin paragraf yazma becerileri kıyaslandığında istatiksel olarak anlamlı bir fark olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
This study was conducted to reveal the effect of creating community of inquiry in flipped writing course on paragraph writing skills of the university students. The research carried out at Tekirdağ Namık Kemal University School of Foreign Languages consists of 34 participants in total, 17 of whom are in the experimental group and 17 in the control group. The implementation process of the study lasted for 8 weeks. A pre-test – post-test semi-experimental design with unequalised control group, one of the quantitative research models, was used. The qualitative part of the research consisted of the data obtained from the structured lesson observation form. In the research, the experimental and control groups were asked to write academic paragraphs as pre-test and post-test and these paragraphs were evaluated using the Academic Paragraph Evaluation Criteria prepared by Tekirdağ Namık Kemal University School of Foreign Languages Assessment and Evaluation Unit. The data obtained with the data collection tools was analysed using the SPSS program and when the paragraph writing skills of the students in the control group, who received theoretical knowledge in the traditional classroom environment and practiced individually in the limited time remaining and the students in the experimental group, who learn the theoretical knowledge outside the classroom in the pre-writing stage through flipped learning and have the opportunity to create inquiry societies and practice continuously were compared, it was observed that there was a statistically significant difference.