Ters yüz öğrenme ortamında öğrencilerin akademik başarılarının, aşırı güvenlerinin ve akademik ertelemelerinin incelenmesi
An investigation of students' academic achievement, overconfidence, and academic procrastination in a flipped learning environment
  1. Tez No: 899029
  2. Yazar: OKTAY AKKURT
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SİBEL SOMYÜREK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 243
Özet
Üniversite öğrencileri arasında aşırı güven ve akademik erteleme yaygın problemler olarak görülmektedir. Öğrencilerin aşırı güvene sahip olmaları riskli davranışlar sergilemelerine ve yanlış karalar almalarına neden olabildiği gibi sınavlara veya projelere yeterince hazırlanmamaları, yardıma ihtiyaç duymalarına rağmen bunu fark edememeleri, zorlukları hafife alarak son ana kadar beklemeleri gibi akademik başarılarını olumsuz yönde etkileyecek çeşitli davranışlara neden olabilir. Diğer yandan, öğrencilerin akademik olarak ödevlerini ertelemeleri, stres ve kaygılarının artması, ödevlere yeterli zamanı ayırmamaları sonucunda düşük nitelikte ürünler ortaya çıkarmaları, motivasyonlarının olumsuz etkilenmesi gibi akademik başarılarını olumsuz yönde etkileyecek çeşitli riskler taşımaktadır. Bu çalışmanın amacı, öğrencilerin ters yüz öğrenme ortamındaki programlama dersine yönelik ödev yükleme davranışlarını, akademik başarılarını, akademik ertelemelerini ve aşırı güvenlerini inceleyerek, farklı davranış/performans/akademik erteleme örüntülerine sahip olan öğrencilerin akademik başarılarını ve aşırı güvenlerini karşılaştırmaktır. Bu çalışmada açımlayıcı sıralı karma desen kullanılmış ve çalışma grubu amaçsal örneklem yöntemiyle seçilmiştir. Örneklem 2022-2023 eğitim-öğretim güz döneminde Ankara'da bulunan bir devlet üniversitesinde Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Eğitimi Bölümü 2. sınıf öğrencilerinden oluşmaktadır. Uygulama Programlama Dilleri I dersi kapsamında 14 hafta boyunca 45 öğrencinin katılımıyla gerçekleştirilmiştir. Araştırmada, Öğrenme Yönetim Sistemi'nden öğrencilerin çeşitli etkinliklerdeki puanları ve sistemdeki etkileşimleri gibi veriler elde edilmiştir. Buna ek olarak, öğrencilerin akademik başarıları, aşırı güvenleri ve akademik erteleme davranışları ölçülmüştür. Ayrıca, öğrencilerle görüşmeler yapılarak nitel veriler toplanmıştır. Nicel veriler betimsel istatistikler, kümeleme analizi, Kruskal Wallis-H ve Mann-Whitney U testleri kullanılarak incelenmiştir. Nitel veriler ise tematik analiz yöntemi kullanılarak analiz edilmiştir. Öğrencilerin %96'sı, çevrimiçi ortamda ilk iki hafta verilen ödevleri ilk gün sisteme yüklemiştir. Ancak haftalar ilerledikçe, ilk gün yükleyenlerin sayısı azalırken, son gün yüklemeyi tercih edenler ve ödevlerini yüklemeyenlerin sayısı artmıştır. Çevrimiçi öğrenme ortamında öğrencilerin %82'si (f=37) verilen ödevleri ertelerken yapılan akademik erteleme ölçeği'ne göre ise, öğrencilerin %80'inin orta ve yüksek düzeyde erteleme davranışı sergilediği tespit edilmiştir. Gerçekleştirilen kümeleme analizi sonucunda, çevrimiçi ortamda laboratuvar ödevlerini yükleme zamanlarına göre öğrenciler“Erteleyenler”ve“Ertelemeyenler”olarak iki kümeye ayrılmıştır. Ayrıca, öğrencilerin çevrimiçi etkinliklerden aldıkları puanlara göre yapılan kümeleme analizi, öğrencileri“Başarılı”ve“Başarısız”olarak sınıflandırmıştır. Akademik erteleme ölçeğinden elde edilen toplam puanlar temel alınarak yürütülen kümeleme analizi sonucunda ise öğrenciler“düşük”,“orta”ve“yüksek”olmak üzere üç farklı küme içinde gruplandırılmıştır. Çevrimiçi ortamda ertelemeyenler kümesindeki öğrencilerin final sınavındaki akademik başarı puanlarının, erteleyenler kümesine göre istatiksel olarak daha yüksek olduğu ve aşırı tahminlerinin daha düşük olduğu tespit edilmiştir. Aynı zamanda çevrimiçi etkinliklerden ağırlıklı olarak yüksek not alan başarılı kümesindeki öğrencilerin sınıfa göre abartılı konumlandırma puanlarının, büyük çoğunluğu düşük not almış öğrencilerin abartılı konumlandırmalarından daha yüksek olduğu tespit edilmiştir. Son olarak ise, akademik erteleme eğilimi düşük olan öğrencilerin, yüksek erteleme eğilimine sahip öğrencilere kıyasla daha yüksek akademik başarı puanlarına sahip olduğu istatistiksel olarak belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Overconfidence and academic procrastination are common issues among university students. Overconfidence can lead students to engage in risky behaviors and make poor decisions, such as inadequate preparation for exams or projects, failure to recognize when they need help, and underestimating challenges, which can negatively affect their academic performance. On the other hand, academic procrastination leads to increased stress and anxiety, inadequate time allocated to assignments, the production of low-quality work, and a negative effect on motivation, all of which can undermine academic success.This study aimed to examine students' assignment submission behaviors, academic performance, academic procrastination tendencies, and overconfidence in a flipped learning environment. The study also aims to compare the academic performance and overconfidence levels of students with different behavioral/performance/procrastination patterns. This study adopted an explanatory sequential mixed method with the sample selected through purposive sampling. The sample consisted of second-year students from the Department of Computer Education and Instructional Technology at a public university in Ankara during the fall semester of the 2022-2023 academic year. The study was conducted over 14 weeks, with 45 students participating in the Programming Languages I course. Data were collected from the Learning Management System (LMS), including students' scores on various tasks and their interactions within LMS. Additionally, students' academic performance, overconfidence, and academic procrastination behaviors were measured. Qualitative data were collected through interviews with students. Quantitative data were analyzed using descriptive statistics, cluster analysis, Kruskal-Wallis H test, and Mann-Whitney U test. Qualitative data were analyzed using content analysis. Ninety-six percent of the students uploaded the assigned tasks during the first two weeks of the online environment on the first day. However, as the weeks advanced, the number of students who submitted on the last day or failed to submit their tasks increased. In the online learning environment, 82% of the students (n=37) postponed their assigned tasks, and according to the academic procrastination scale, 80% of the students exhibited moderate to high levels of procrastination. Based on a cluster analysis of students' task submission times for online lab assignments, students were categorized into two groups:“Procrastinators”and“Non-Procrastinators.”Additionally, a cluster analysis based on students' scores from online activities classified students as either“Successful”or“Unsuccessful.”Using the total scores obtained from the academic procrastination scale, a cluster analysis further categorized students into three groups:“Low,”“Moderate,”and“High”procrastination clusters. It was found that the academic performance scores of students in the non-procrastinating cluster were statistically higher than those in the procrastinating cluster, and their overconfidence levels were lower. Furthermore, students in the successful cluster, who predominantly scored higher on online activities, displayed significantly higher overplacement scores than those in the unsuccessful cluster, most of whom received lower scores. Finally, it was statistically determined that students with lower academic procrastination tendencies had higher academic performance scores compared to those with higher procrastination tendencies.