Sürdürülebilirlik odaklı kent markası endeksi: Berlin örneği
Sustainability oriented city branding index: Berlin
  1. Tez No: 816505
  2. Yazar: DUYGU KİRAZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İDİL KARADEMİRLİDAĞ SUHER
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Halkla İlişkiler, İletişim Bilimleri, Şehircilik ve Bölge Planlama, Public Relations, Communication Sciences, Urban and Regional Planning
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Reklamcılık ve Halkla İlişkiler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 144
Özet
Bu araştırma sürdürülebilirlik odaklı kent markalama çalışmalarının performanslarını ölçmek ve halihazırda dağınık bir görüntü veren kent markalama çalışmalarını değerlendirmek amacıyla bir endeks geliştirilmek üzerine hazırlanmıştır. Halkla İlişkiler üzerinden ise Sürdürülebilirlik alanında yapılan çalışmaların iletişim boyutu değerlendirilmiştir. Araştırma boyunca bu endeksi kurabilmek için çeşitli kent markalama ve sürdürülebilirlik odaklı kent markalama çalışmaları incelenmiş ve dört ana sütun üzerine bir endeks inşa edilmiştir: görünürlük ve yasal çerçeve, yerel halk ile etkileşim, organize paydaşlarla iş birlikleri, yatırımlar. Bu dört ana hat sayısal bir değer oluşturmak ve şehirleri nicel bir yöntemle karşılaştırabilmek için kullanılarak değişkenler belirlenmiştir. Endeksin denenmesi için Berlin pilot şehir olarak seçilerek, üzerinden bir araştırma yürütülmüştür. Berlin şehri ile ilgili derinlemesine bilgi edinmek ve endeksten verimli bir sonuç üretebilmek adına bir anket çalışması yapılmış ve ayrıca Berlin kent markası üzerine çalışan profesyonellerle derinlemesine mülakatlar yapılmıştır. Bu çalışma sonucunda Sürdürülebilirlik Odaklı Kent Markalama (SOKM) Endeksi üretilmiştir.
Özet (Çeviri)
This study has been prepared with the aim of developing an index to measure the performance of sustainability-oriented city branding efforts and evaluate the currently fragmented city branding practices. On the other hand, the communication dimension of the studies carried out in the field of Sustainability was evaluated through Public Relations. Throughout the research, various city branding and sustainability-oriented city branding initiatives have been examined to establish this index, and it has been constructed upon four main pillars: visibility and legal framework, interaction with the local community, collaborations with organized stakeholders, and investments. These four main dimensions have been identified as variables to create a numerical value and enable quantitative comparison of cities. The index has been tested through a research conducted on the city of Berlin. In order to gain in-depth knowledge about Berlin and obtain efficient results from the index, a survey was conducted regarding the city of Berlin, and in-depth interviews were conducted with professionals working on the Berlin brand. As a result of this study, the Sustainability-Oriented City Branding (SOKM) Index has been generated.