Tip 2 diyabetes Mellitus hastalarında HBA1C ile MPV ve PDWdüzey ilişkisinin değerlendirilmesi
Evaluation of the relationship between HBA1C AND MPV AND PDW level in patients with type 2 diabetes Mellitus
  1. Tez No: 816513
  2. Yazar: FUNDA AKTAŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA REŞAT DABAK
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: İstanbul Haseki Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 45
Özet
GİRİŞ VE AMAÇ: Diyabet, insülin eksikliği ya da insülin etkisindeki defektler nedeniyle organizmanın karbonhidrat , yağ ve proteinlerden yeterince yararlanamadığı, sürekli tıbbi bakım gerektiren, kronik, geniş spektrumlu bir metabolizma bozukluğudur. Diyabet hastalarında mortalitenin en temel nedeni vasküler komplikasyonlar olarak değerlendirilmektedir. Vasküler komplikasyonların gelişiminde ise trombosit aktivasyonun rol aldığı bilinmektedir. Bu çalışmanın amacı tip 2 Diabetes Mellitus (DM) hastalarında birinci basamak sağlık kuruluşlarında değerlendirebildiğimiz parametreler olan HBA1C ,ve trombosit aktivasyon belirteci olduğu düşünülen artmış MPV ve PDW düzeyleri arasındaki ilişkiyi değerlendirmekti GEREÇ VE YÖNTEM: Çalışmamızda 01.01.2022-31.06.2022 tarihleri arasında Sultangazi Haseki Eğitim ve Araştırma Hastanesi İç hastalıkları polikliniğine başvuran 600 hastanın ,hastane bilgi yönetim sistemi üzerinden epikrizleri incelenerek verilerine ulaşıldı. Çalışmaya Hba1c düzeyi 6,5 altında 300 kontrol grubu ile 7-8,5, 8,5-10 ve >10 100 er olmak üzere 300 hasta dahil edildi.Hastaların HBA1C ,MPV PDW düzeyleri kaydedildi. BULGULAR: 01.01.2022-31.06.2022 tarihleri arasında Sultangazi Haseki Eğitim ve Araştırma Hastanesi İç hastalıkları polikliniğine başvuran 600 hastadan 412 katılımcı kadınken 188 katılımcı ise erkektir. Katılımcıların ortalama 46,91±12,68 yaşında oldukları, en küçük katılımcının 18 yaşında en büyük katılımcının ise 65 yaşında olduğu belirlenmiştir. Çalışmaya katılan katılımcıların ortalama HbA1c değerinin 7,6±2,4 olduğu, en küçük HbA1c değerinin 4,3 en büyük HbA1c değerinin ise 19,3 olduğu belirlenmiştir. Katılımcıların ortalama Mpv değerinin 10,1±1,1 olduğu, en küçük Mpv değerinin 7,7 en büyük Mpv değerinin ise 13,3 olduğu belirlenmiştir. Katılımcıların ortalama Pdw değerinin 16,0±0,4 olduğu, en küçük Pdw değerinin 14,8 en büyük Pdw değerinin ise 17,2 olduğu belirlenmiştir SONUÇ: Bu çalışmada Mpv ve Pdw düzeylerinin hasta grubunun HbA1c değer aralıklarına göre istatistiksel olarak anlamlı bir farklılık gösterdiği tespit edilmiştir. Buna göre HbA1c değer aralığı >10 olan katılımcıların Mpv ve Pdw düzeyleri daha yüksektir. HbA1c değer aralığı arttıkça Mpv ve Pdw düzeylerinin de arttığı görülmüştür. Anahtar Kelime; Diyabet Hastalığı, İnsülin, Şeker Hastalığı, HBA1C ile MPV ve PDW Düzey İlişkisi
Özet (Çeviri)
AIM : Diabetes is a chronic, broad-spectrum metabolic disorder that requires continuous medical care, in which the organism cannot adequately benefit from carbohydrates, fats and proteins due to insulin deficiency or defects in the effect of insulin. Vascular complications are considered to be the main cause of mortality in diabetic patients. Platelet activation plays a role in the development of vascular complications. The aim of this study was to evaluate the relationship between HBA1C, which is the parameters that we can evaluate in primary health care institutions, and increased MPV and PDW levels, which are thought to be a platelet activation marker, in patients with type 2 Diabetes Mellitus (DM). MATERIALS AND METHODS: In our study, the data for 600 patients who applied to Internal Medicine outpatient clinic of Sultangazi Haseki Training and Research Hospital between 01.01.2022 and 31.06.2022 were obtained by examining their epicrisis through the hospital information management system. 600 patients, including 300 control group with Hba1c level below 6.5 and 100 patients each 7-8,5 8.5-10 and above 10, were included in the study. Hba1c, mpv pdw levels of the patients were recorded. RESULTS: Among 600 patients who applied to Internal Medicine outpatient clinic of Sultangazi Haseki Training and Research Hospital between 01.01.2022 and 31.06.2022, 412 participants were female, while 188 participants were male. It was determined that the participants were 46.91±12.68 years old on average, the youngest participant was 18 years old and the oldest participant was 66 years old. It was determined that the mean HbA1c value of the participants participating in the study was 7.6±2.4, the lowest HbA1c value was 4.3 and the highest HbA1c value was 19.3. It was determined that the mean Mpv value of the participants was 10.1±1.1, the lowest Mpv value was 7.7 and the highest Mpv value was 13.3. It was determined that the mean Pdw value of the participants was 16.0±0.4, the lowest Pdw value was 14.8 and the highest Pdw value was 17.2. CONCLUSION: In this study, it was determined that Mpv and Pdw levels showed a statistically significant difference according to the HbA1c value ranges of the patient group. Accordingly, the Mpv and Pdw levels of the participants whose HbA1c value range is >10 are higher. It was observed that Mpv and Pdw levels increased as the HbA1c value range increased. KEYWORDS :Diabetes Mellitus Disease, Insulin, Relationship between HBA1C and MPV and PDW Levels