Evaluation of surface roughness of enamel after laser irradiation
Lazer ışınlaması sonrası diş minesi yüzey pürüzlülüğünün değerlendirilmesi
  1. Tez No: 816514
  2. Yazar: ALI AHMED KAMAL KHEDHER AGHA
  3. Danışmanlar: DR. AYŞE SENA SARP
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyomühendislik, Bioengineering
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyomühendislik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 75
Özet
İyi bir ağız sağlığı, bir kişinin özgüveni ve genel refahı üzerinde olumlu bir etkiye sahip olabilir. Diş minesini cilalama işlemi, dişlerin yüzey lekelerini ve pürüzlerini gidermek için döner bir fırça kullanılarak yapılan işlemidir. Bu, dişlerin görünümünü iyileştirirken yüzey lekelerini ve pürüzlülüğü azaltarak dişlerde biriken bakteri miktarını azaltmaya yardımcı olur. Ancak, diş minesini aşırı cilalamak, diş minesine zarar verip, çürümeye daha yatkın hale getirebilir. 1960'lardan bu yana, lazer teknolojisi, tüm diş hekimliği alanlarında her dalga boyu ve enerjiden en iyi parametreleri elde etmek ve tedavinin kalitesini artırmak için test edilmiştir. Bu çalışmanın amacı, diş hekimliği alanında yeni bir dalga boyu, 1940-nm Tulyum Fiber Lazer (TLR-5-1940; IPG Laser GmbH, Almanya) kullanarak mine pürüzlülüğünü azaltmak ve uzun vadeli bir prognozda pürüzsüz, sağlıklı bir mine yüzeyine sahip olmak için optimum lazer gücü ve ışınlama süresini belirlemektir. Ön çalışmalarda, diş örnekleri hazırlandıktan sonra, farklı lazer güçleri (0,25 W ile 5 W arasında değişen) ve ışınlama süresi (1 saniye ile 12 saniye arasında değişen) uygulanarak (0,25 J ila 15 J arası ışınlama enerjisi üreten) farklı deneyler yapıldı. Belirlenen parametrelerin etkilerini değerlendirmek için ana deneyler Hirox 3D mikroskop kullanıldı. Hem ışıma öncesi hem de sonrası için yapılan ölçümlerin alanları grafiklere aktarıldı, bu değerler arasındaki farklar incelendi ve karşılaştırıldı. Ön çalışmalar, bu dalga boyu için mine üzerindeki termal etkilerin güven aralığı genişliğini oluşturan sıcaklık ölçümleri içeriyordu. Ana deneyde, mine yüzeyine toplam 3 joule enerji ışınlamak, alanlarda artış ve azalmalara neden oldu, ancak lazerin ışıması öncesi ve sonrası elde edilen değerler anlamlı derecede farklılık göstermediler. Bu çalışmanın sonucuna göre belirlenen güvenli sıcaklıklığı sağlayan parametrelerde 0,75 Watt en umut verici parametre olarak ortaya çıktı ve yüzey alanında azalmaya neden oldu. Uygulanan diğer parametreler ise mine yüzey pürüzlülüğünde artış gösterdi. Bu sonuçlara ek olarak bu çalışmada, 0,25 Watt ile 5,0 Watt arasındaki lazer güçlerinin mikroskop altında gözlemlenen karbonlaşma etkisi veya çatlakları olmadığı görüldü.
Özet (Çeviri)
Polishing enamel is a dental procedure that involves a rotating brush to remove surface stains and smooth any rough areas on the teeth. Laser technology has been tested in all dentistry fields to enhance the quality of the treatment. The aim of this study is to define the optimum parameters for laser power and irradiation time in decreasing the roughness of the enamel and having a smooth, healthy surface in a long-term prognosis using a new wavelength in a dental era, 1940-nm Thulium Fiber Laser (TLR-5-1940; IPG Laser GmbH, Germany). After preparing teeth samples, preliminary experiments were done by a laser and thermal camera set-up while applying different lasing powers varying between (0.25 W and 5 W) and an irradiation time from (1 sec to 12 sec), which produced energy from (0.25J to, 15 J). The main experiments were performed using Hirox 3D microscope to determine parameters' effects. The areas for both pre and post lasing surfaces were graphed, the differences in values were examined and compared. In the main experiment, irradiating a total of 3 joules energy on the enamel surface showed non-significant differences between the area under the curve of before-lasing and after-lasing enamel surface area were not significantly different. On the record 0.75 Watt was the most promising parameter which resulted in a decrease in the surface area while other parameters showed an increase in enamel surface roughness. By applying laser powers from 0.25 Watts to 5.0 Watts showed no carbonization effect or observable cracks under microscope.