Preterm yenidoğanlara orogastrik tüp takma işlemi sırasında dinletilen anne sesi ve beyaz gürültünün ağrı düzeyi ve fizyolojik parametrelere etkisi: Randomize kontrollü çalışma
The effect of master voice and white noise on pain level and physiological parameters during orogastric tube installation in preterm newborn: A randomized controlled study
  1. Tez No: 816512
  2. Yazar: REYHAN TIBIK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. DİLEK KONUK ŞENER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Düzce Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Hemşireliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 105
Özet
Araştırma yenidoğanlara orogastrik tüp takma(OGTT) işlemi sırasında dinletilen anne sesi ve beyaz gürültünün ağrı düzeyi ve fizyolojik parametrelere etkisini belirlemek amacı ile randomize kontrollü tipte deneysel çalışma olarak yapılmıştır. Araştırma Derince Eğitim ve Araştırma Hastanesi Alikahya Yerleşkesi 3. Düzey Yenidoğan Yoğunbakım Ünitesi'ndeEkim 2021- Ekim 2022 tarihleri arasında gerçekleştirilmiştir. Araştırmanın örneklemini, yapılan güç analizi sonucu çalışmaya katılmayı kabul eden ve örneklem seçim kriterlerine uyan toplam 75 yenidoğan (anne sesi grubu=25, beyaz gürültü grubu=25, kontrol grubu=25) oluşturmuştur. Yenidoğanların gruplara göre dağılımı rastlantısal olarak yapılmıştır. Deney grubunda yer alan yenidoğanlara işlem öncesi, sırası ve sonrası olmak üzere anne sesi ve beyaz gürültü dinletilmiş, kontrol grubundaki yenidoğanlara ise sadece rutin OGTT işlemi uygulanmıştır. Yapılan bu uygulamalar sonucunda yenidoğanların fizyolojik parametreleri ve ağrıları değerlendirilmiştir. Verilerin toplanmasında ebeveyn ve yenidoğanların sosyodemografik özelliklerini belirlemek amacı ile ''Kişisel Bilgi Formu'', işlem öncesi, sırası ve sonrası ağrı düzeyini ölçmek için ''NIPS Ağrı Ölçeği'' (Neonatal Infant Pain ScaleNIPS), fizyolojik bulgularını değerlendirmek için ''Yenidoğan Bebek Ağrı/Fiziksel Parametre Değerlendirme Formu'' kullanılmıştır. Araştırmada elde edilen veriler IBM SPSS Statistics 23 paket programına aktarılarak analiz edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The study was conducted as a randomized controlled type experimental study to determine the effect of mother's voice and white noise heard during orogastric tube insertion (OGTT) procedure on newborns, on pain level and physiological parameters. The research was carried out in Derince Training and Research Hospital Alikahya Campus, 3rd Level Neonatal Intensive Care Unit, between October 2021 and October 2022. The sample of the study consisted of 75 newborns (mother voice group=25, white noise group=25, control group=25) who agreed to participate in the study as a result of the power analysis and met the sample selection criteria. The distribution of newborns according to groups was made randomly. Mother's voice and white noise were listened to the newborns in the experimental group before, during and after the procedure, while the newborns in the control group only underwent routine OGTT.As a result of these applications, the physiological parameters and pain of newborns were evaluated. In data collection,“Personal Information Form”to determine the sociodemographic characteristics of parents and newborns,“NIPS Pain Scale”to measure the level of pain before, during and after the procedure, and“Neonatal Infant Pain Scale NIPS”to evaluate physiological findings.“Baby Pain/Physical Parameter Evaluation Form”was used. The data obtained in the research were analyzed by transferring them to the IBM SPSS Statistics 23 package program.