Düzce ve Bolu illerinde insanlardaki Mikrosporidia'ların mikroskobik ve moleküler yöntemlerle araştırılması
Investigation of Microsporidia species in humans by microscopic and molecular methods in Duzce and Bolu provinces
  1. Tez No: 816515
  2. Yazar: MÜCAHİT ÇAKMAK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. EROL AYAZ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Mikrobiyoloji, Parazitoloji, Microbiology, Parasitology
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mikrobiyoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Mikrobiyoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 88
Özet
Mikrosporidia üyeleri spor oluşturan tek hücreli ökaryotlar olup, konak hücre dışında metabolik aktivasyon göstermeyen, zorunlu hücre içi parazitlerdir. Geniş bir konak seçiciliği gösteren bu patojenlerin, insanlardaki ilk vakası 1959 yılında rapor edilmiş, sonraki yıllarda özellikle AIDS'li hastalarda fırsatçı enfeksiyonlara yol açtığının ortaya çıkmasıyla ilgi odağı olmaya başlamışlardır. Dünya'nın farklı ülkelerinde, bölgelere göre kronik ishalli AIDS hastalarındaki Enterocytozoon bieneusi prevelansının %7-50 arasında, Ülkemizde ise %7'lerden %69'a kadar değiştiği bilinmektedir. Dünya ve özellikle ülkemizde yapılan çalışmalara bakıldığında çoğunluğunun enfeksiyon varlığı ile sınırlı kaldığı, türlerin dağılımı ve bu türlerin taksonomik durumuna ilişkin çalışmaların çok az olduğu görülmektedir. Bu çalışmada Düzce Üniversitesi Sağlık Uygulama ve Araştırma Merkezi ve BAİBÜ Eğitim ve Araştırma Hastanesine gelen gaita numunelerinin, mikroskobik ve moleküler yöntemler ile incelenerek Mikrosporidia türlerinin varlığı ve yaygınlığının ortaya çıkarılması amaçlanmıştır. Mikroskobik ve moleküler incelemeler sonucunda pozitiflik oranının sırasıyla Düzce örnekleri için %6,6 (14/212) ve %11,3 (24/212), Bolu örnekleri için %5,8 (11/188) ve 13,3 (25/188) olduğu görülmüştür. Tür olarak yalnızca Enterocytozoon bieneusi tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Microsporidia are obligatory intracellular parasites that do not show metabolic activation outside the host cell. It was firstly isolated from silkworm in 1857 and thought to be fungus. These pathogens that show broad host selectivity, firstly reported in humans in 1959. They have become the focus of attention with the emergence of opportunistic infections, especially in AIDS patients. Prevalence of Enterocytozoon bieneusi changes between %7-50 in different regions and countries and changes between %7-69 in our country. It is clear that studies in the world and especially in our country are limited about presence or absence of infection. It is also seen that there are few studies about active species and their taxonomic status. For this reason, the determination of frequency and taxonomic status of human pathogen microsporidia are very important for us. In this study, it was aimed to reveal the presence and prevalence of Microsporidia species by examining stool samples from Düzce University Health Practice and Research Center and BAIBU Training and Research Hospital with microscopic and molecular methods. As a result of microscopic examinations, it was seen that the positivity rate was 6.6% (14/212) for Düzce samples and 5.8% (11/188) for Bolu samples. As a result of molecular analysis, number of positive 24 (11.3%) for Düzce and 25 (13,3%) for Bolu. Only Enterocytozoon bieneusi has been identified as a species.