Telekomünikasyon sektöründe bulut bilişime geçişte dağıtım modeli seçimi
Choosing a distribution model in the transition to cloud computing in the telecommunications sector
- Tez No: 816519
- Danışmanlar: PROF. DR. ALPER CAMCI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mühendislik Bilimleri, Engineering Sciences
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mühendislik Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 62
Özet
Bu çalışmada öncelikle tezin ana konusu olan bulut bilişim ile ilgili teorik bilgiler verilmiştir. Telekomünikasyon sektöründe bulut bilişime geçişte karşılaşılan zorluklar ile ilgili araştırmalar yapılmıştır. Karar verme yöntemi olarak Analitik Hiyerarşi Prosesi ile ilgili teorik bilgilere yer verilmiştir. Dünyada var olan ve kullanıma sunulan bulut bilişim dağıtım modeli seçimi için Analitik Hiyerarşi Prosesi kullanılarak karar verme yöntemleri incelenmiştir. Tez çalışmasında genel olarak bulut bilişime geçişte oluşan metodolojilere yer verilmiştir. Bulut bilişimde bahsi geçen sağlayıcılar için ise kriterlerin tespiti, ölçeklendirilmesi ve ağırlıklandırılmasında kullanılacak olan Analitik Hiyerarşi Prosesi yöntemi açıklanmıştır. Bu bilgilerden sonra uygulama bölümünde ise bulut bilişimde kullanılan dağıtım modellerinin, Analitik Hiyerarşi Prosesi kullanılarak ağırlıkları belirlenmiş, önceliklendirmeler yapılmış ve alternatiflerden birinin seçilmesi amaçlanmıştır. Kriterlerin belirlenmesi için anket çalışmaları yapılmıştır. Bu anket yardımıyla sağlayıcıların faktör ve alt faktörleri belirlenmiştir. Anket çalışmasına sektörde bulut bilişim tecrübesi bulunan kişilerin katılımı sağlanmıştır. Yapılan çalışmalarda raporlar ve sonuçlar değerlendirilerek paylaşılmış ve öneriler sunulmuştur. Ortaya çıkan sonuçlar ile birlikte bulut bilişim sağlayıcılar ve karşılaşılan problemlerin analizler ve değerlendirmeler yapılmıştır. Bu şekilde tez çalışması sonlandırılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, theoretical information about cloud computing, which is the main subject of the thesis, is given first. Research has been conducted on the difficulties encountered in the transition to cloud computing in the telecommunications sector. Theoretical information about the Analytical Hierarchy Process as a decision-making method is included. Decision-making methods have been examined using the Analytical Hierarchy Process for the selection of cloud computing providers that exist and are being put into use in the world. In the thesis study, the methodologies formed during the transition to cloud computing in general are included. After these methodologies, the problems encountered in the transition to cloud computing, which constitute the purpose of the thesis, are explained. For the solution of these problems, a multi-criteria decision-making method has been applied. The multi-criteria decision-making method is explained theoretically. For the aforementioned providers in cloud computing, the Analytical Hierarchy Process method, which will be used for determining, scaling and weighting the criteria, has been described. After this information, in the application section, the weights of the providers used in cloud computing were determined using the Analytical Hierarchy Process, prioritizations were made, and it was aimed to select one of the alternatives. Survey studies were conducted to determine the criteria. With the help of this survey, the factors and sub-factors of the providers were determined. The survey study was conducted with the participation of people with cloud computing experience in the sector. In the studies carried out, the reports and results were evaluated, shared and suggestions were presented. Along with the results obtained, analyses and evaluations of cloud computing providers and the problems encountered were made. In this way, the thesis study was completed.