İletişim ve telekomünikasyon sektöründe bulut bilişim hizmetlerinin değerlendirilmesi
Evaluation of cloud information services in the communication and telecommunication sector
- Tez No: 798353
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ÇAĞRI ÖZGÜN KİBİROĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Haliç Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 100
Özet
Her geçen gün gelişen teknoloji, bilgiye internet ortamında daha hızlı ve daha kolay şekilde ulaşmaya imkan sağladığı gibi, ulaşılan bu bilgilerin korunması da önem kazanmıştır. Verilerin sanal ortamda güvenli bir şekilde depolanarak, istenilen yerden internet aracılığı ile bu verilere ulaşmak ve işlem yapılmasını sağlamak bilişim teknolojisinde yeni bir çağın kapısını aralamıştır. Bulut bilişim, her an kullanılmaya hazır, istenildiğinde rahat ulaşılabilen, yeniden yapılandırılabilen bilgisayar kaynaklarının sanal bir ortamda paylaşıldığı havuza ulaşım sağlama modelidir. Bu model özellikle birçok firmalar için bütün dünyanın çilesi olan salgın döneminde bile çalışanların sadece ofisten değil farklı yerlerden de çalışma hayatına devam etmelerine ve kurumların sürdürülebilirliklerine yardımcı olmuştur. Bu çalışmanın amacı bilişim sektöründe bulut bilişim teknolojilerinin kullanılması ve amaca uygun bulut bilişim sağlayıcının çok kararlı karar verme yöntemi ile seçilmesidir. Bu amaçla 5 uzman kamu, özel sektör ve proje yöneticilerine anket uygulanmıştır. Anket ve kısıtlardan yola çıkarak verilerin kullanabilir hale getirilmesi ve bu verilerin tutarlı olup olmadığını incelemesiyle sübjektifliği azaltmasından dolayı AHP yöntemi, projelerin birbirleri arasındaki farklılıkları, uzaklıkları kıyaslamasından dolayı TOPSIS yöntemi tercih edilmiştir. Veri analizinin yapılmasıyla şirketlerin kendi bünyesinde önemli gördükleri kısıtlar altında en iyi kararın almasına yardımcı olacak sonuçlar sağlamıştır.
Özet (Çeviri)
The ever-developing technology enables faster and easier access to information on the internet, and the protection of this information has gained importance. By storing data securely in a virtual environment, accessing this data from anywhere via the internet and enabling transactions to be performed has opened the door to a new era in information technology. Cloud computing is a model of providing access to a pool where computer resources that are ready to be used at any time, easily accessible and reconfigurable are shared in a virtual environment. This model has helped the employees to continue their working life not only from the office but also from different places, and the sustainability of the institutions, even during the epidemic period, which is the ordeal of the whole world for many companies. The aim of this study is to use cloud computing technologies in the informatics sector and to select the appropriate cloud computing provider with the MCDM method. For this purpose, 5 expert public, private sector and project managers were surveyed. The AHP method was preferred because it reduces the subjectivity by making the data usable based on the questionnaire and constraints and examining whether these data are consistent or not, and the TOPSIS method because it compares the differences and distances between the projects. With the data analysis, it has provided results that will help companies take the best project investment decision under the constraints they consider important.