Sabah ve akşam yapılan egzersizlerin kilo verme ve kan insülin düzeyine etkisinin karşılaştırılması
Comparison of the effects of morning and evening exercise on weight loss and blood insulin level
  1. Tez No: 816536
  2. Yazar: ALİHAN İLOĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MUSTAFA KARAKUŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erciyes Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 64
Özet
SABAH VE AKŞAM YAPILAN EGZERSİZLERİN KİLO VERME VE KAN İNSÜLİN DÜZEYİNE ETKİSİNİN KARŞILAŞTIRILMASI Alihan İLOĞLU Erciyes Üniversitesi, Sağlık Bilimleri Enstitüsü Beden Eğitimi ve Spor Anabilim Dalı Yüksek Lisans Tezi, Temmuz 2023 Danışman: Doç. Dr. Mustafa KARAKUŞ ÖZET Bu araştırmada sabah, akşam ve kontrol olmak üzere 3 gruba yaptırılan egzersiz ve diyet programlarının kilo vermeye ve kan insülin düzeyine etkisinin karşılaştırılması amaçlanmıştır. Araştırmaya 34-51 yaşları arası ve beden kitle indeksi 27 – 35 arası sedanter 33 kadın gönüllü katılmıştır. Gönüllülerin bioempedans yöntemi ile vücut ağırlıkları ve vücut yağ yüzdeleri ölçüldükten sonra bazal metabolizma miktarı kadar diyet programı verilmiştir. Sonrasında Sabah Grubu 08:00 – 10:00 arası, Akşam Grubu 14:00 – 18:00 arası, Kontrol Grubu saat kısıtlamasız olarak günlük 300 Kcal harcatacak egzersiz programı uygulanmıştır. 12 hafta sonunda uygulanan egzersizlerin insülin hormonu ve bazı fiziksel parametrelere etkilerini karşılaştırmak için gruplar arası karşılaştırmalarda tek yönlü varyans analizi ve Kruskal Wallis testleri kullanılmıştır. İkiden fazla tekrarlı ölçümler arası karşılaştırmalarda Friedman testi ve tekrarlı ölçümler de varyans analizi kullanılmıştır (p0.05). Sabah egzersiz grubuna uygulanan 12 haftalık egzersiz ve diyet kısıtlamalı program öncesi ve sonrası değerlere bakıldığında Vücut Ağırlığı, Beden Kitle İndeksi, Vücut Yağ Yüzdesi ve İnsülin Hormonu parametrelerinde istatistiksel olarak anlamlı farklılık bulunmuştur (p0.05).
Özet (Çeviri)
COMPARISON OF THE EFFECTS OF MORNING AND EVENING EXERCISE ON WEIGHT LOSS AND BLOOD INSULIN LEVEL Alihan İLOĞLU Erciyes University, Institute of Health Sciences Physical Education and Sports Department M.Sc. Thesis, July 2023 Supervisor: Doç. Dr. Mustafa KARAKUŞ ABSTRACT In this study, it was aimed to compare the effects of exercise and diet programs in 3 groups, morning, evening and control, on weight loss and blood insulin level. 33 sedentary female volunteers between the ages of 34 and 51 and with a body mass index of 27 to 35 participated in the study. After measuring the body weights and body fat percentages of the volunteers with the bioimpedance method, a diet program was given as much as the basal metabolism amount. Afterwards, an exercise program was applied for the Morning Group between 08:00 and 10:00, for the Evening Group between 14:00 and 18:00, and for the Control Group to spend 300 Kcal per day without any hour restriction. In order to compare the effects of exercises applied at the end of 12 weeks on insulin hormone and some physical parameters, one-way analysis of variance and Kruskal Wallis tests were used for comparisons between groups. Friedman test was used for comparisons between measurements with more than two replicates and analysis of variance for repeated measurements (p0.05). When the values before and after the 12-week exercise and diet-restricted program applied to the morning exercise group were examined, a statistically significant difference was found in the parameters of Body Weight, Body Mass Index, Percentage Body Fat and Insulin Hormone (p0.05).