Sabah ve akşam yapılan aerobik nitelikli egzersiz programlarının bazı fiziksel ve fizyolojik parametreler üzerine etkilerinin karşılaştırılması
Comparison of the effects of aerobic quality exercise programs on some physical and physiological parameters of morning and evening
  1. Tez No: 535068
  2. Yazar: MEHMET ONUR SEVER
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HALİL İBRAHİM CİCİOĞLU
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Fizyoloji, Spor, Physiology, Sports
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 94
Özet
Bu araştırmada, sabah ve akşam uygulanan aerobik nitelikli egzersiz programlarının, bazı hormonlar, kan parametreleri ile fiziksel ve fizyolojik parametreler üzerine etkileri ve bunların birbirileri ile karşılaştırılmaları amaçlanmıştır. Çalışmaya 25 – 45 yaş arası spor yapmayan 16 erkek gönüllü katılmıştır. Aerobik egzersiz 8 hafta sabah 06:00 – 08:00 arası ve akşam 18:00 – 20:00 arası haftada 3 gün uygulanmıştır. 8 hafta sonucunda uygulanan egzersizlerin bazı hormonlar, kan parametreleri, fiziksel parametrelere etkileri ön ve son test olarak guruplar içi ve guruplar arası tekrarlı ölçümlerde önceki ve sonraki değerlerin karşılaştırılmasında Wilcoxon işaretli sıralar testi, farkların karşılaştırılması için de Whitney U testi kullanılmıştır (P0.05).
Özet (Çeviri)
Studies in qualified aerobic exercise were applied morning and evening programs, some hormones, were compared with the effects on physical and physiological parameters with each other and their blood parameters. 16 male volunteers between 25 – 45 ages who did not care with sport participated in that working. The aerobic egzercise was applied through 8 weeks in the morning between 6:00 a.m. and 8:00 and in dinners between 18:00 and 20:00 was in 3 days a week. As a result of 8 weeks it was used that effects on applying egzercises' on some hormones, blood parameters and physical parameters as first and final testing in groups and groups at repeated measurements, at the comparison of previous and subsequent values Wilcoxon signed test is also Whitney U test was used to compare the headlights (P 0.05).