Osmanlı klasik dönemi Mora tarihi
The History of Peloponnesus (Morea) in the Ottoman classical age
  1. Tez No: 81656
  2. Yazar: LEVENT KAYAPINAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MELEK DELİLBAŞI
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 1999
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Ortaçağ Tarihi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 329
Özet
312 ÖZET Kayapınar, Levent, Osmanlı Klasik Dönemi Mora Tarihi, Doktora Tezi, Danışman: Prof.Dr.Melek Delilbaşı, 11-329 s. Mora Yarımadası' nda XlV.ve XV. yüzyıllardaki siyasi yapılanma 1204'teki IV. Haçlı Seferinin bir sonucu idi. Tarihi kaynaklar Mora'da Türklerin ilk defa görüldüğü yıl olarak 1263 yılını kaydediyorlar. Bu tarihten sonra ücretli Türk askerleri Mora Despotluğu ile Ahaya Prensliği arasındaki mücadelede siyasi güçlerin vazgeçemediği unsur haline gelmiştir. Osmanlı Türkleri Balkan Yarımadası 'na ayak basınca 1352 yılında Çimpi Kalesini, 1354 yılında da Gelibolu'yu aldılar ve Mora'da ilk olarak 1387 yılında görüldüler. Mora içlerine yapılan ilk akınlar uç beyi Evrenos tarafından gerçekleştirildi Daha sonra bu akınlar Turhan Bey ve oğlu Ömer ile Sultan II. Murad ve II. Mehmed tarafından sürdürülmüştür. Mora Sultan II. Mehmed'in 1458 ve 1460 yıllarında gerçekleştirdiği seferler ile Osmanlı hakimiyetine geçmiştir. Evrenos ve Turhan Bey 'in düzenlediği akınların amacı Mora Yarımadasının beşeri ve doğal zenginlik kaynaklarını tüketmeye çalışmak ve siyasi güçleri zayıflatarak Osmanlı Devleti'ne tabi duruma getirmektir. Yani, akıncı beyleri tedrici bir fetih siyaseti izlemişlerdir. Ancak II. Mehmed, İstanbul'u fethettikten sonra tedrici fetih politikasını bırakıp doğrudan ilhak siyasetini izleyerek Mora 'yi Osmanlı Devleti 'ne katmıştır.313 Osmanlılar, Mora'yı 17 nahiyeye ayırdılar. Mora'nın ilk tahrir defterine göre bu nahiyeler Vostiça, Hulumiç, Vumero, Krevukor, Arkadya, Leondar, Korintos, Balya Patra, Kalavrita, Minhalu, Bezenik, Kalandriça, Sandomiri, Grebena, Aya İlia, Gardicko ve Mistra idi. Mora vilayetinden elde edilen vergi geliri o dönemde 27.740 altın para karşılığı olan 1.109.608 akçe idi Bu rakamın Osmanlı Devletine 1453 yılında Mora Despotluğunun ödediği yıllık 12.000 altın paranın yaklaşık üç katı olduğu anlaşılmaktadır. Mora ilk tahrir defterinden anlaşıldığı kadarıyla idareci ve ilmiye sınıfı dışında, reaya arasında Müslümanlanlara rastlanmaz. Mora halkı Hıristiyan olan Rumlardan( % 57,58) ve Arnavutlardan( % 42,42) oluşmaktadır. 1460-1463 yılları arasında Mora'daki yerleşim birimlerinin 3A'ünü Arnavutlar iskan ediyordu. Arnavutlar çoğunlukla Mora'nın iç kesimlerindeki dağlık bölgelerde ikamet ederken, Rumlar daha ziyade sahil şeridinde büyük köylerde ve şehirlerde yaşıyorlardı. Bu veriler Mora'da Bizans'tan Osmanlı'ya intikal eden durumu göstermektedir. Bu durumun devamlılığı ve değişikliği ise tezimizin sınırlarını aşan ayrı bir çalışmanın konusudur.
Özet (Çeviri)
314 ABSTRACT Kayapınar, Levent, The History of Peloponnese (Morea) in the Ottoman Classical Age, Doctoral Dissertation, Dissertation Advisor: Prof. Dr. Melek Delilbaşı, 11-329 p. The Fourth Crusade in 1204 was the cause for the political developments in the Morea Penisula in the 14th and the 15th centuries. Historical sources give 1263 as the year when the Turks were first seen in Morea. After this date Turkish mercenaries became an indispensible element of political power in the struggles between the Despots of Morea and the Principality ofAchaea. The Ottoman Turks, entering the Balkans, took the fortress of Tzympe in 1352, Gallipoli in 1354 and were first seen in Morea in 1387. The first raids into Morea were carried out by the frontier bey Evrenos. Later these raids were continued by Turhan Bey, his son Ömer, and the sultans Murad II and Mehmet II. Morea was brought under Ottoman sovereignty by Sultan Mehmet II in expeditions carried out in 1458 and 1460. The aim of the raids carried out by Evrenos and Turhan Bey was to bring Morea under Ottoman control by attempting to exhaust its human and natural resources and by weakening the political powers. That is, the frontier beys were carrying out a policy of gradual conquest However, after conquering Istanbul Mehmet II abandoned the policy of gradual conquest and directly annexed Morea into the Ottoman Empire.315 The Ottomans divided Morea into seventeen subdistricts. According to the first register surveys these subdistricts were: Vostitsa (Egio), Hulumich (Hlemoutsi), Vumero (Goumero), Krevukor (Crevecoeur), Arkadia (Kiparissia), Leondar (Leondari), Korintos (Corinth), Balya Patra (Palaio Patra), Kalavrita, Minhalu (Mukhli), Bezenik (Bejenic), Kalandritsa (Khalandritsa), Sandomiri (Santomer), Grebena (Greveno), Aya Ilia (St. Elias), Gardichko and Mistra (Sparta). The income obtained from the district of Morea was 1,109,608 aspers (akçe), the equivalent of 27,740 gold pieces at that time. It should be understood that this figure is almost three times higher than the 12,000 gold pieces paid to the Ottoman Empire by the Despot of Morea in 1453. As far as can be determined from the first survey registers from Morea, there were no Muslims among the subject population apart from administrators and the ulema. The population of Morea was made up of Christian Greeks (57,58%) and Albanians (42,42%). Between 1460-1463 three-fourths of the settlements in Morea were inhabited by Albanians. The Albanians tended to live in the interior, mountainous regions and in small villages, while the Greeks tended to live in the coastal regions, large villages and cities. This data shows the situation in Morea that the Ottomans inherited from the Byzantines. As for continuity and change in this situation, that is beyond the scope of our thesis and is the subject of another work.