Ameliyat sonrası erken dönem susuzluğun yönetilmesinde iki farklı yöntemin etkinliğinin karşılaştırılması
Comparison of the effectiveness of two different methods in managing early postoperative thirst
  1. Tez No: 816566
  2. Yazar: FATMA NUR AYTAR
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ YASEMİN USLU, PROF. DR. FEVZİ TORAMAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Acıbadem Mehmet Ali Aydınlar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Cerrahi Hastalıkları Hemşireliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 77
Özet
Bu araştırma ameliyat sonrası erken dönemde susuzluğun yönetilmesinde buz ve ıslak gazlı bez uygulamalarının etkinliğini karşılaştırmak amacı ile prospektif randomize kontrollü tasarımda yürütüldü. Araştırma Ocak – Mart 2023 tarihleri arasında İstanbul'da bulunan özel bir hastanenin anestezi sonrası bakım ünitesinde gerçekleştirildi. Araştırmanın evrenini anestezi sonrası bakım ünitesine transfer edilen hastalar oluştururken dahil edilme kriterlerine uyan hastalar örneklem grubuna alındı. Hastalar randomize olarak üç gruba ayrıldı. İlk gruba buz uygulaması (n=80), ikinci gruba içme suyu ile ıslatılmış gazlı bez uygulaması (n=80) kontrol grubu olan üçüncü gruba ise standart tedavi (n=80) uygulandı. Araştırmanın verileri“Hasta İzlem Formu”,“Ameliyat Sonrası Erken Dönem Susuzluğun Yönetiminde Güvenli Protokol”ve“Görsel Kıyaslama Ölçeği”ile toplandı. Hastaların değerlendirme ve izlemleri beş farklı zaman noktasında kaydedildi. Araştırmanın bulguları değerlendirilirken, istatistiksel analizler için SPSS (Statistical Package for the Social Sciences) sürüm 25.0 (IBM Corp.
Özet (Çeviri)
This study was conducted in a prospective randomized controlled trial design to compare the effectiveness of ice popsicle and wet gauze for managing thirst in the early postoperative period. The study was conducted in the post anesthesia care unit of a private hospital in Istanbul between January and March 2023. The population of the study consisted of patients who were transferred to the post anesthesia care unit, while patients who met the inclusion criteria were included in the sample group. Patients were randomly divided into three groups. The first group received ice popsicle (n=80), the second group received moistened with normal water gauze (n=80) and the third group, which was the control group, received standard treatment (n=80). Data were collected using the“Patient Follow-up Form”,“Safe Protocol for the Management of Early Postoperative Thirst”and“Visual Comparison Scale”. The evaluation and follow-up of the patients were noted at five different time points. SPSS (Statistical Package for the Social Sciences) version 25.0 (IBM Corp.