The effects of age-related positivity on autobiographical memories and counterfactual thoughts of regret
Otobiyografik pişmanlık anıları ve karşıolgusal düşüncede yaşa bağlı olumluluk etkisi
- Tez No: 816574
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SİMAY İKİER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2023
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Psikoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 50
Özet
Bu çalışma, yaşlanma ile gözlemlenen olumluluk etkisinin en büyük pişmanlık anılarında ve bu anıların yukarı yönlü karşıolgusal düşüncelerindeki etkisini incelemeyi amaçlamıştır. Bu araştırmanın hipotezlerinden biri, literatürde de olduğu gibi, pişmanlık anısının olumsuz değerlendirmelerinin, bu anıyla ilişkili karşıolgusal olaydan daha yüksek olmasıdır. Sosyo-duygusal seçicilik kuramına göre, artan yaşla beraber olumluluk etkisi görülmekte, böylelikle olumlu bilgiye dikkat daha fazla yönlendirilmekte ve bu bilgiler daha fazla hatırlanmaktadır. Fırsat ilkesi ise, güncel durumu değiştirmek için fırsat olmadığında pişmanlığın işlevsel bir noktaya evrildiğini belirtmektedir. Bu doğrultuda, yaşın artmasıyla pişmanlık anısının olumsuz duygulanımının azalması ve olumlu duygulanımının artması beklenmiştir. Çalışmaya 18-84 yaş aralığında yüz on yedi katılımcı dahil edilmiştir ve genç, orta yaşlı ve yaşlı katılımcıların sayısı eşit tutulmuştur. Tüm katılımcılardan en büyük pişmanlık anısının ve bu anının yukarı yönlü karşıolgusal olayının olumluluk, olumlu ve olumsuz duygulanım, kimlik ve yaşam öyküsü için merkezilik açısından fenomenolojik değerlendirmelerini yapmaları istenmiştir. Sonuçlara göre üç ana bulgu elde edilmiştir: (1) Beklendiği gibi, pişmanlık anısının karşıolgusal olaydan daha olumsuz ve duygusal olarak daha yoğun olduğu bulunmuştur. (2) Pişmanlık anısı ve bununla ilişkili karşıolgusal olay değerlendirmeleri yetişkinlik boyunca farklılık göstermemektedir. (3) Pişmanlık anısının pozitif duygulanımı ile yaş arasında pozitif ilişki elde edilmiş ve yaşın, pişmanlık anısının pozitif duygulanımını tahmin ettiği bulunmuştur. Bulgular, olumsuz olarak değerlendirilen pişmanlık anısı için yaşlanma ile olumlu bir bakış açısı geliştirilmesi ile açıklanmıştır. Bu doğrultuda elde edilen bulgular, pişmanlığın fırsat ilkesi, bilişsel zayıflama, bilgelik ve zayıflayan duygulanım yanlılığı bağlamında tartışılmıştır.
Özet (Çeviri)
The current study examined the age-related positivity effect on the biggest regret memories and their upward counterfactuals. Socioemotional selectivity theory claims that with increasing age, a positivity effect is observed, such that positive information is more likely to be attended to and memorized. The opportunity principle states that when there is no opportunity to change the situation, regret evolves to be functional. Based on these, it was hypothesized that regret memory's negative affect would decrease, and positive affect would increase across adulthood. One hundred seventeen participants between the ages of 18 to 84 were included in the study. The number of young, middle-aged, and older participants was equal. The research was conducted with an online survey. All participants were instructed to first evaluate the phenomenological experience of their biggest regret memory, and then its upward counterfactual with regard to positivity, positive and negative affect, and centrality to identity and life story. The results showed three main findings: (1) As expected, regret memory was found more negative and intense than its counterfactual. (2) The evaluations of regret memory and its related counterfactual did not differ across the adulthood. (3) The relationship between positive affect of the regret memory and age was positively correlated. Age predicted the positive affect of the regret memory. The results were explained with the development of a positive perspective for the negatively evaluated memory. The findings are discussed in the context of the opportunity principle of regret, cognitive decline, cognitive resonance, wisdom, and fading affect bias.