Sosyal medya reklam araçlarının tüketicilerde yarattığı güven algısı, satın alma davranışına ve marka değerine etkisi: Giyim sektörü bağlamında sosyal medya reklamları içerik analizi
Perception of trust created by social media advertising tools, its effect on purchase behavior and brand value: Social media advertisements in the context of clothing industry content analysis
- Tez No: 816576
- Danışmanlar: PROF. DR. YESİM ULUSU
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Reklamcılık, Advertising
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Reklamcılık ve Halkla İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 128
Özet
Bu çalışmanın temel amacı; markaların sosyal medya platformlarında yayınladıkları reklamların, tüketicinin satın alma niyetine olan etkisini ölçmektir. Araştırma alanı olarak giyim sektörü belirlenmiş, oluşturulan anketin sorularının, tüketicilerin en çok tercih ettiği giyim markası özelinde cevaplanması istenmiştir. Açıklayıcı araştırma yöntemiyle nicel desenli bir çalışma yapılmıştır. Araştırmada veri toplamak için kullanılan ankette; Wang, Sun, Lei ve Toncar (2009) tarafından geliştirilen Sosyal Medya Reklamlarına Yönelik Tutum ölçeğinden, Yoo ve Donthu (2001) tarafından geliştirilen Marka Değeri ölçeğinden, Rook ve Fisher'ın (1995) geliştirdiği Plansız Satın Alma Ölçeğinden ve Soh (2006) tarafından geliştirilen ADTRUST ölçeğinden faydalanılmıştır. Bu anket 222 erkek 251 kadından oluşan, 18-60 yaş aralığında olan 473 kişiye uygulanarak veriler elde edilmiştir. Anket verileri doğrultusunda Tekstil sektöründe sosyal medya reklamları için plansız satın alma niyetini ve reklama güveni etkileyen kavramlar ve faktörler incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
The main purpose of this study; is to measure the effect of advertisements published by brands on social media platforms on consumer's purchase intention. The clothing industry was determined as the research area, and the questions of the survey were asked to be answered specifically for the most preferred clothing brand by the consumers. A quantitative study was conducted with the explanatory research method. In the questionnaire used to collect data in the research; Attitude Towards Social Media Ads scale developed by Wang, Sun, Lei & Toncar (2009), Brand Equity scale developed by Yoo & Donthu (2001), Impulsive Buying Scale developed by Rook, & Fisher (1995) and the ADTRUST scale developed by Soh (2006) were used. Data were obtained by applying this questionnaire to 473 people between the ages of 18-60, consisting of 222 men and 251 women. In line with the survey data, the concepts and factors affecting the impulsive purchase intention and trust in advertisements for social media advertisements in the textile sector were examined.