Ergenlerin kaygı düzeyleri ile psikolojik dayanıklılık ve duygu düzenleme becerilerinin ilişkisinin incelenmesi
Investigation of the relationship between adolescents' anxiety levels and psychological stability and emotion regulation skills
  1. Tez No: 816577
  2. Yazar: BİLGE GÖKTÜRK
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ İREM PAMUK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Hamidiye Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Gelişimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Çocuk Gelişimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 111
Özet
Amaç: Araştırmanın amacı ergenlik dönemindeki bireylerin kaygı düzeyleri ile duygu düzenleme becerilerinin ve psikolojik dayanıklılık düzeylerinin ilişkisini incelemektir. Gereç ve Yöntem: Araştırmada ergenlerin kaygı düzeyleri ile duygu düzenleme becerileri ve psikolojik dayanıklılık düzeyleri, yaş, cinsiyet, ebeveynlerin hayatta olma durumu ve ebeveynleri ile yaşama gibi demografik değişkenlerin ilişkisi incelenmektedir. Demografik değişkenler nicel araştırma yöntemlerinden ilişkisel tarama yöntemi kullanılarak incelenmiştir. Araştırmanın örneklemini kartopu örnekleme yöntemi kullanılarak Türkiye'de yaşayan 12-18 yaş aralığındaki 413 ergen oluşturmaktadır. Elde edilen verilerin analizi için Pearson Korelasyon Analizi ve Bağımsız Örneklemler T Testi uygulanmıştır. Bulgular: Araştırma bulgularına göre ergenlerin kaygı düzeyleri duygu düzenleme becerileri ve psikolojik dayanıklılık düzeyleri yaşa göre değişkenlik göstermemektedir. Cinsiyet değişkenine göre kadınların kaygı düzeylerinin erkeklerden daha fazla olduğu görülürken duygu düzenleme becerileri ve psikolojik dayanıklılık düzeyleri açısından erkeklerin kadınlardan daha yüksek olduğu görülmektedir. Psikolojik dayanıklılığın ise ergenlik döneminde kaygı düzeyleri üzerinde koruyucu faktörler olduğu fakat duygu düzenleme becerilerinin ilişkili olmadığı görülmektedir. Sonuç: Araştırmanın sonuçlarına göre ergenlerin kaygı düzeyleri üzerinde psikolojik dayanıklılık düzeyini geliştirmenin önemli rol oynadığı sonucuna ulaşılmıştır. Duygu düzenleme stratejilerinden bastırma yerine yeniden değerlendirme stratejisi kullanan ergenlerin kaygı düzeylerinin daha düşük olduğu anlaşılmıştır. Ergenlerin kaygı düzeyleri, duygu düzenleme becerileri ve psikolojik dayanıklılık düzeyleri ile yaş faktörü arasında ilişki olmadığı görülürken cinsiyet değişkeninin etkili olduğu anlaşılmıştır. Kadınların kaygı düzeylerinin erkeklerden daha fazla olduğu görülürken duygu düzenleme becerileri ve psikolojik dayanıklılık düzeylerinin erkeklerde daha fazla olduğu görülmüştür. Araştırma doğrultusunda ergenlerin dayanıklılık düzeylerini ve duygu düzenleme becerilerini destekleyen pedagojik programlarının eğitim sürecinde dahil edilmesi önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
Aim: The aim of this research is examine the relationship of emotional regulation skills and psychological resilience levels on anxiety levels. Materials and Methods: Based on the aim of this study to examine demographic variebles such as adolescents anxiety levels, emotion regulation skills and psychological resilience levels, age, gender, parents survivability and living with their parents is included in the study. The aforementioned demographic variables were examined using the relational survey method, one of the quantitative research methods. The sample of the study consists of 413 adolescents aged 12-18 years and living in Turkey using the snowball sampling method. Pearson Moments Correlation and Independent Samples T Test were used in the analysis of data. Results: According to the findings of this study, the anxiety levels, emotion regulation skills and psychological resilience levels of adolescents do not vary according to age. Considering the gender variable, it is seen that the anxiety levels of women are higher than men, while it is among findings that men are higher than women in terms of emotion regulation skills and psychological resilience levels. At the same time, it is seen that psychological resilience is protective factors on anxiety levels in adolescence, but emotion regulation skills are not related. Conclusion: According to the results of the study, it was concluded that improving the level of psychological resilience plays an important role on the anxiety levels of adolescents. In addition, it was understood that the anxiety levels of the adolescents who used the reappraisal instead of suppression, which is one of the emotion regulation strategies, were lower. It was concluded that there was no relationship between the anxiety levels, emotion regulation skills and psychological resilience levels of the adolescents age factor but it was understood that the gender variable was related. While it was seen that there was no relationship between the anxiety levels, emotion regulation skills and psychological resilience levels of the adolescents and the age factor, it was understood that the gender variable was effective. Based on the results of the research, it is suggested that pedagogical programs that support adolescents' resilience levels and emotion regulation skills should be included in the education process.