Comparison of the effects of physical activity and virtual reality training on physical function, cognition and quality of life in patients with schizophrenia
Şizofreni hastalarında fiziksel aktivite ve sanal gerçeklik eğitiminin fiziksel fonksiyon, biliş ve yaşam kalitesi üzerine etkilerinin karşılaştırılması
  1. Tez No: 816587
  2. Yazar: SALSABEEL ABDULHADY
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ EBRU AKBUĞA KOÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sağlık Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 79
Özet
Bu tez, şizofreni hastalarında fiziksel fonksiyon, bilişsel yetenek ve yaşam kalitesi üzerinde Fiziksel Aktivite (FA) ve Sanal Gerçeklik (SG) eğitimlerinin etkilerini karşılaştırmayı amaçlamaktadır. Çalışma 12 hafta boyunca gerçekleştirilmiş olup üç gruptan oluşmaktadır:, VR grubu (n=15), FA grubu (n=12) ve Kontrol grubunu içermektedir. Temel sonuç ölçümleri, SF-36 anketi kullanılarak fiziksel fonksiyon, bilişsel yetenek ve yaşam kalitesine odaklanmıştır. Sonuçlar birçok alanda anlamlı farklılıklar ortaya koymuştur.
Özet (Çeviri)
This thesis aims to compare the effects of Physical Activity (PA) and Virtual Reality (VR) training on physical function, cognition, and quality of life in patients with schizophrenia (PwS). The study was conducted over 12 Weeks and included three groups: a VR group (n=15), a PA group (n=12), and a Control group. The primary outcome measures focused on physical function, cognition, and quality of life using the SF-36 questionnaire. The results revealed significant differences in several areas.