İmmün kontrol noktası inhibitörü temelli immünoterapi alan kanser hastalarında lenfosit ve yeni nesil sitokin profili
Lymphocyte and new generation cytokines profile in cancer patients receiving immune checkpoint inhibitor based immunotherapy
  1. Tez No: 816586
  2. Yazar: UMUT DEMİRCİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. EMİN ÜMİT BAĞRIAÇIK
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Allerji ve İmmünoloji, Onkoloji, Allergy and Immunology, Oncology
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İmmünoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İmmünoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 99
Özet
Bu tez çalışmasında 'İmmünoterapi kanser tedavisinde paradigma değiştirmiştir. İmmün kontrol noktası inhibitörleri (ICB) karsinogenezde gelişen immün sistem blokajının ortadan kaldırılması ve tümöre karşı başta sitotoksik T lenfosit aktivasyonu olmak üzere immün mikroçevrenin yeniden düzenlenmesini sağlamaktadır. ICB rasyonelinde T hücre aktivasyonu yer almakta olup iki sinyal hipotezinde sitokinler de önemli rol oynamakta ve üçüncü sinyal olarak kabul edilmektedir. Tümör gelişimi ve ilerlemesinde immün mikroçevrede sitokinlerin rolü önemli bir araştırma konusudur. Günümüze kadar klasik sitokinler çok detaylı olarak araştırılmış iken yeni nesil sitokinler ile az sayıda çalışma bulunmaktadır. Bu pilot çalışmada, temel amaç farklı kanser hastalarında lenfosit belirleyicileri ile beraber İFNγ, İL-17A, İL-36, İL-37, İL-38'in değerlendirilmesi amaçlanmıştır.
Özet (Çeviri)
In this thesis study, Immunotherapy has changed the paradigm of treatment of cancer. Immune checkpoint inhibitors (ICB) destroy immune system blockage that developed in carcinogenesis and re-organisation of immune microenvironment to tumor with mainly cytotoxic T lymphocyte activation. T cell activation acts o role in two signal hypothesis and also cytokines have role that accepted third signal in ICB rationale. The role of cytokines is important research subjects in tumor development and progression. Until today, classic cytokines are investigated detailed new generation cytokines are less studied. In this pilot study, main aim is evaluation of IFNγ, IL-17A, IL-36, IL-37, IL-38 alongside with lymphocyte staining.