Adeziv kapsülit tedavisinde sanal gerçeklik tabanlı egzersiz programının etkinliğinin konvansiyonel egzersiz programı ile karşılaştırılması
Comparison of the effectiveness of virtual reality-based exercises with conventional exercises in the treatment of shoulder adhesive capsulitis
  1. Tez No: 945786
  2. Yazar: NAİM DURSUN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BAŞAK ÇİĞDEM KARAÇAY
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon, Physical Medicine and Rehabilitation
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kırşehir Ahi Evran Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 124
Özet
Adeziv kapsülit (AK), omuz periartriti de denilen, aktif ve pasif omuz eklem hareketlerinde fonksiyonel kısıtlılığa yol açan bir durumdur. Son yıllarda fizik tedavi alanında kullanılmaya başlanan ve yenilikçi bir uygulama olan sanal gerçeklik (VR) tabanlı egzersiz programının AK hastaları üzerindeki etkisi tam bilinmemektedir. Bu çalışma, AK tedavisine yönelik VR ve konvansiyonel egzersiz programlarının etkinliğini karşılaştırmak ve bunların kontrol grubundan daha etkili olup olmadığını değerlendirmek amacıyla, tek kör, randomize kontrollü bir çalışma olarak dizayn edildi. Toplamda 90 AK tanılı hasta bilgisayar destekli randomizasyon yöntemi ile 3 gruba ayrıldı. VR tabanlı egzersiz programı haftada 5 gün olmak üzere toplam 15 seans, Konvansiyonel egzersiz programı haftada 5 gün olmak üzere 15 seans ve ev egzersiz programı ise tüm gruplarda haftada 5 gün olacak şekilde toplamda 15 seans uygulandı. İlk gruba VR tabanlı egzersizler ve ev egzersiz programı, ikinci gruba konvansiyonel egzersizler ve ev egzersiz programı, üçüncü gruba ise sadece ev egzersiz programı uygulandı. Hastalar tedavi öncesi, tedavi bitiminde (3. Hafta) ve 12. haftada ağrı (VAS), mobilite (EHA) ve fonksiyonellik (mCMS ve SPADI) ile değerlendirildi. Her üç grubun kendi içindeki değerlendirmelerinde ağrı, EHA ve fonksiyonellikte başlangıca göre anlamlı iyileşme görüldü.
Özet (Çeviri)
Adhesive capsulitis (AC), also known as shoulder periarthritis, is a condition that causes functional limitations in active and passive shoulder joint movements. The effect of virtual reality (VR)-based exercise programmes, an innovative application that has recently begun to be used in the field of physical therapy, on AC patients is not fully known. This study was designed as a single-blind, randomised controlled trial to compare the effectiveness of VR and conventional exercise programmes for the treatment of AC and to evaluate whether they are more effective than the control group. A total of 90 patients diagnosed with AC were divided into three groups using a computer-assisted randomisation method. The VR-based exercise programme consisted of 15 sessions over 5 days per week, the conventional exercise programme consisted of 15 sessions over 5 days per week, and the home exercise programme consisted of 15 sessions over 5 days per week for all groups. The first group received VR-based exercises and the home exercise programme, the second group received conventional exercises and the home exercise programme, and the third group received only the home exercise programme. Patients were assessed for pain (VAS), mobility (ROM), and functionality (mCMS and SPADI) before treatment, at the end of treatment (Week 3), and at Week 12. Significant improvements in pain, ROM, and functionality were observed in all three groups compared to baseline.