Epilepsisi olan erişkinlerde eşlik eden psikolojik bozukluklar, uyku sorunları, gastrointestinal semptomlar araştırması
Research of psychological disorders, sleeping problems, gastrointestinal symptoms in adults with epilepsy
  1. Tez No: 816605
  2. Yazar: GİZEM NUR KHAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. FERDA USLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Nöroloji, Neurology
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bezm-i Alem Vakıf Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sinir Bilimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sinirbilim Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 81
Özet
Mikrobiyota-bağırsak-beyin ekseni (MBBE) ve epilepsi arasındaki ilişki bir süredir preklinik olarak araştırılmaktadır. Bu konuda yapılan klinik çalışma sayısı azdır. Fonksiyonel gastrointestinal sistemin (FGIS) patolojisinde MBBE'nin önemli rolü olduğu kabul edilir. Ayrıca son yıllarda yapılan araştırmalar MBBE'nin anksiyete, depresyon, aleksitimi gibi nöropsikiyatrik bozuklukların gelişimi ve ilerlemesi ilişkisine odaklanmıştır. Sirkadiyen ritim ve epilepsi arasındaki etkileşim FGİS hastalıkları ile psikolojik ve uyku sorunları arasındaki ilişkiler de ayrı ayrı çalışılmıştır. Çalışmamızda bu dört durumun erişkinde birlikteliği araştırılacaktır.
Özet (Çeviri)
The relationship between the Gut-Brain Axis (GBA) and epilepsy has been under preclinical investigation for some time. Clinical studies in this regard are limited. The significant role of GBA in the pathophysiology of Functional Gastrointestinal System (FGIS) is acknowledged. Additionally, recent research has focused on the association of GBA with the development and progression of neuropsychiatric disorders such as anxiety, depression, and alexithymia. The interaction between circadian rhythms and epilepsy, as well as the connections between FGIS disorders, psychological conditions, and sleep issues, have also been studied independently. Our study aims to investigate the co-occurrence of these four conditions in adults.