Filistinli ve İsrailli yönetmenlerin gözünde Filistin-İsrail meselesi
In the eyes of Palestinian and Israeli directors Palestine-Israel issue
- Tez No: 816620
- Danışmanlar: PROF. DR. ENGİN BEKSAÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sahne ve Görüntü Sanatları, Performing and Visual Arts
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Trakya Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Görsel Kültür Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 98
Özet
İsrail kurulduğu günden beri Filistin İsrail meselesi bitmek bilmez bir çıkmaza girmiştir. Ana vatanından sürgün edilen ya da kendi topraklarında esir hayatı yaşamaya mahkûm edilen Filistinlilerin hikayesi toplumsal kimliğe de etki etmektedir. Mülteci konumuna düşürülenler gittikleri bölgelerdeki halkla bağlar geliştirmişlerdir ve Filistin'de kalanlar İsrail toplumu ile sarmal bir yaşam sürmek durumunda kalmışlardır. Toplumların kültürel üretimleri olan filmler kültürel kodları ile yaşananların sesi olması nedeniyle bölge için ayrı bir önem taşımaktadır. Bu çalışmada, İsrail kurulduğu günden bu zamana kadar yaşananlar ve ideolojik, sembolik olarak sinemaya yansımaları, İsrailli ve Filistinli yönetmenlerin gözünden beyaz perdeye nasıl taşındığı incelermiştir. Nitel araştırma yöntemlerinden içerik analizi tekniği kullanılarak Filistin sinemasının anlatım biçimi ve işgalin sinemaya yansımaları açısından Hediye ve Vadedilen Cennet filmleri, İsrail'in kuruluşunu meşrulaştırmak için kahramanlıklarla bezenmiş kimlik oluşturma çabasını ve işgale olan bakış açısını anlayabilmek açısından Limon Ağacı ve Zafer'in Görüntüsü filmleri incelenmiştir. Seçilen filmler, yönetmenlerin kimliği, bakış açısı, teknik altyapısı, aldığı destekler ve kendi halkının yaşadıklarını içselleştirerek ortaya koymaları açısından değerlendirilerek, yönetmenlerin anavatanlarının hayati gerçekleri ile birlikte politik ve siyasi durumlarını açığa çıkarmaktadır. Çalışmanın amacı, işgalin her iki taraf içinde yaşamış olduğu ruh halinin sinemaya yansımaları ile belgelenmesidir. Bu çalışmada, Filistin İsrail meselesinin daha yakından anlaşılacağı, ideolojik ve sembolik sinemada alana katkı sağlayacağı düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
Since the establishment of Israel, the Palestinian-Israeli conflict has reached a never ending dead-end .The story of the Palestinians who were exiled from their homeland or condemned to live a life of captivity in their own land also affects the social identity. Those who were made refugees developed ties with the people in the regions they went to, and those who remained in Palestine had to lead a spiral life with Israeli society. Films, which are cultural productions of societies, have a special importance for the region as they are the voice of the experiences with their cultural codes. In this study, what has happened since the day Israel was founded and its ideological and symbolic reflections on the cinema, how it was brought to the big screen from the eyes of Israeli and Palestinian directors were examined. Using the content analysis technique, which is one of the qualitative research methods, the films The Gift and the Promised Paradise in terms of the narrative style of Palestinian cinema and the reflections of the occupation on the cinema, the Lemon Tree and The Image of Victory in order to understand the effort to create an identity embellished with heroism to legitimize the establishment of Israel and the occupation were examined. The selected films are evaluated in terms of the directors' identity, perspective, technical infrastructure, the supports they receive, and their internalization of the experiences of their own people, and reveal the political and political situations of the directors along with the vital realities of their homeland. The aim of the study is to document the mood of the occupation experienced by both parties with its reflections on the cinema. In this study, it is thought that the Palestinian-Israeli issue will be understood more closely and will contribute to the field in ideological and symbolic cinema.