Mitral kapak yetmezliği olan köpeklerde serum serotonin seviyelerinin ve oksidatif stres biyobelirteçlerinin değerlendirilmesi
Evaluation of serum serotonin levels and oxidative stress biomarkers in dogs with mitral valve insufficiency
- Tez No: 816630
- Danışmanlar: DOÇ. DR. LORA KOENHEMSİ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Veteriner Hekimliği, Veterinary Medicine
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları (Veterinerlik) Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İç Hastalıkları Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 154
Özet
Sunulan tez çalışmasında, mitral kapak yetmezliği olan köpeklerde serotonin (5-HT) ile oksidatif stres arasındaki ilişki ve hastalık üzerindeki etkileri incelenerek, parametrelerin tanı ve prognoz konusunda yardımcı olup olamayacağının araştırılması amaçlanmıştır. Böylelikle, hayvan refahını ve yaşam süresini son derece olumsuz etkileyebilen bu hastalığın tanısı ve prognozu konusunda literatüre katkı sağlanması hedeflenmiştir. Çalışmaya 6 yaşın üzerinde, vücut ağırlığı 20 kg'ın altında, toplam 60 adet sahipli köpek dahil edilmiştir. Köpekler Grup A, Grup B ve Grup C olarak üç grupta değerlendirilmiştir. Grup A'da 20 adet sağlıklı köpek yer alırken, Grup B'de“B sınıfı MMVD”olan 15 köpek, Grup C'de ise“C sınıfı MMVD”olan 25 köpek yer almıştır. Fiziksel muayene bulguları hastalığın şiddetine bağlı olarak akciğer ödeminin, üfürüm şiddetinin ve solunum sayısının arttığını göstermiştir (p0,05).
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to investigate the relationship between serotonin (5-HT) and oxidative stress in dogs with mitral valve regurgitation and to determine whether these parameters can be helpful in diagnosis and prognosis. Thus, it is aimed to contribute to the literature on the diagnosis and prognosis of this disease, which can have a very negative impact on animal welfare and life expectancy. A total of 60 pet dogs over the age of 6 and weighing less than 20 kg were included in the study. The dogs were divided into three groups as Group A, Group B and Group C. There were 20 healthy dogs in Group A, 15 dogs with“Class B MMVD”in Group B, and 25 dogs with“Class C MMVD”in Group C. Physical examination findings showed that the severity of the disease was associated with an increase in pulmonary edema, murmur severity and respiratory rate (p0,05).